play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Dwa węzły w dwa dni. Katowice uruchamiają centra przesiadkowe w Zawodziu i Brynowie

today7 grudnia 2020

Background

W poniedziałek i wtorek w Katowicach uruchomione zostaną pierwsze funkcjonalności kolejnych centrów przesiadkowych. W mieście działa już podobny obiekt w Ligocie. Centrum przy Sądowej ciągle czeka na pełne otwarcie – docelowo mają tam dojeżdżać dalekobieżne autokary (w tym międzynarodowe), po przeprowadzce ze „starego” dworca PKS przy ul. P.Skargi.

Na początku tygodnia najpierw otwarty zostanie węzeł w Zawodziu, potem w Brynowie.

Centrum Przesiadkowe „Zawodzie” to jeden z elementów „Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych”. Budow pochłonęła ponad 80 mln zł. Inwestycja objęła: budynek dworca o powierzchni 365 m2 (m.in. zaplecze socjalne dla kierowców i motorniczych). Jest kiosk, punkt sprzedaży biletów i toalety, parking na 405 samochodów, wiaty na 36 rowerów, wiata peronowa, miejsca postojowe dla autobusów i punkty Kiss&Ride.

Centrum w Brynowie powstało w rejonie pętli tramwajowej. Koszt to prawie 63 mln zł. Węzeł obejmuje realizację infrastruktury dla potrzeb uzyskania funkcji przesiadkowych z autobusów na tramwaj oraz komunikacji indywidualnej na tramwaj w systemie Park&Ride oraz Bike&Ride w zakresie dojazdów do Centrum Katowic z południowej części miasta. Jest więc trzykondygnacyjny parking na 499 aut wraz z systemem informacji o zajętości, parking naziemny na 49 miejsc dla funkcji Park & Ride, przystanki (w tym zadaszone perony oraz miejsca oczekiwania i wymiany podróżnych typu „drzwi-drzwi”, poczekalnia, toaleta, punkt zakupu biletów, mała gastronomia i kiosk oraz tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, parking dla rowerów (Bike&Ride).

wizualizacja: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content