play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dwie ważne obwodnice powstaną na Śląsku. GDDKiA podpisała pierwsze umowy

today12 maja 2021

Background

Dwie ważne obwodnice powstaną na Śląsku. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowy na wykonanie dokumentacji  objazdu dla Blachowni i Herbów w ciągu krajowej 46 oraz Nakła Śląskiego i Świerklańca na trasie 78.

Wartość umów na wykonanie tych dokumentacji to ponad 8 milionów złotych. Pozostałe 3 obwodnice powstaną w ciągu drogi krajowej nr 78. Będą to obwodnice Kroczyc, Pradeł i Goleniów. Dla tych zadań trwa już projektowanie. – mówi nam Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki podpisanym umowom wszystkie pięć tras jest już w fazie projektowania. Łącznie to prawie 50 km nowych dróg krajowych.

Jak przekonuje GDDKiA budowa obwodnicy Blachowni i Herb pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. W przyszłości odcinek ten będzie kluczowy z uwagi na połączenie autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, bo w ostatnich latach na tym odcinku dochodziło do licznych zdarzeń drogowych. Trasa odciąży też istniejący układ komunikacyjny. Inwestycja ma też poprawić komfort i warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze krajowej nr 46 od Lublińca do Częstochowy.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Nakła Śląskiego oraz Świerklańca jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. Wraz z realizowaną obecnie obwodnicą Poręby i Zawiercia oraz przygotowywanymi do realizacji obwodnicami Kroczyc, Pradeł i Szczekocin przyczyni się do odciążenia istniejącego układu komunikacyjnego na obszarze obejmującym północno-wschodnie tereny woj. śląskiego. Nowo budowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej drodze krajowej nr 78 przeważać będzie ruch lokalny. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z jednej strony z autostradą A1, z drugiej z drogą krajową nr 11, a w przyszłości S11. Długość obwodnicy wyniesie ok. 12 km.

Przeprowadzenie procesu przygotowawczego dla tych inwestycji przewidziano w latach 2020-2024.  Realizacja inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”, planowana jest w latach 2025-2028.

źródło: GDDKiA 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content