play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Dworczyk: W II kwartale szczepienia przeciw COVID-19 zdecydowanie przyspieszą

today6 kwietnia 2021

Background

Narodowy Program Szczepień nabiera rozpędu. Zapowiedział to dzisiaj odpowiedzialny za ten program minister Michał Dworczyk. Ma to związek z zapowiadanymi dostawami szczepionek.

-W najbliższych dwóch tygodniach, czyli w tym tygodniu i w kolejnym tygodniu trafi łącznie do punktów szczepień ponad 2 mln szczepionek. To znaczy milion szczepionek w tym tygodniu i ponad milion szczepionek w przyszłym tygodniu, które oczywiście na bieżąco będą wykorzystywane do prowadzenia szczepień pierwszą i drugą dawką. To jest właśnie wyraz tego przyspieszenia. -tłumaczy Michał Dworczyk i dodaje, że jest szansa na przyspieszenie szczepień osób w wieku 60+:

 Chcemy w szczególności przyspieszyć szczepienie osób powyżej 60 roku życia. Chcielibyśmy żeby wszystkie osoby czyli około pół miliona osób powyżej 60 roku życia zostały zaszczepione jeszcze w kwietniu. Dlatego też apelujemy do punktów szczepień, mamy ich ponad 6 i pół tysiąca w skali kraju, o to żeby przesuwały te punkty szczepień w swoich kalendarzach, w swoim kalendarzu pacjentów powyżej 60 roku życia z maja na kwiecień. 

W przyszłym tygodniu ruszą zapisy osób z kolejnych roczników – dodaje Dworczyk:

– 12. kwietnia czyli w najbliższy poniedziałek zaczynamy zapisy osób, które urodziły się w 1962 roku i potem każdego dnia kolejny rocznik będzie dołączał do zapisów. To, że 13. kwietnia będą osoby które urodziły się w 1963 roku to oczywiście nie oznacza, że tego dnia osoby które urodziły się w 1962 roku nie mogą się zapisywać. Tutaj po prostu przedstawiamy każdego dnia dedykowaną datę. 

Nie ma na razie decyzji o uruchomieniu punktów szczepień w zakładach pracy czy aptekach. Przypomnijmy wg wcześniejszych deklaracji to kolejna metoda, która ma przyspieszyć proces szczepień i doprowadzić do szybszego wytworzenia tzw. odporności stadnej. W sumie w całej Polsce wykonano już przeszło 6 milionów 600 tys. szczepień. Tylko minionej doby ponad 3 i pół tysiąca.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content