play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

„Dwurnik. Totalnie”. Nowa wystawa w Muzeum Historii Katowic

today7 września 2020

Background

75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel znajdzie się na wystawie „Dwurnik. Totalnie”. Ekspozycja prac  Edwarda Dwurnika zostanie otwarta we wtorek 8 września o godzinie 10.00 w Muzeum Historii Katowic.   Kuratorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz.

„Dwurnik. Totalnie”. Nowa wystawa w Muzeum Historii Katowic. Prace prezentowane na ekspozycji to przede wszystkim obraz jednej, rozbudowanej, prywatnej kolekcji. Zbiór gromadzony przez lata, powiększany zakupami na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty. Ta ostatnia droga jest najbardziej interesująca, bo związana z osobistą relacją kolekcjonera i twórcy, relacją nieraz trudną obejmującą sferę prywatności, wielokrotne starania o nowe prace do kolekcji. 

75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel. Razem przeszło 235 prac jednego człowieka ukazujących w pomniejszonej skali artystyczną podróż Edwarda Dwurnika. A to i tak tylko kropla w morzu jego artystycznego dorobku. Edward Dwurnik zmarł pod koniec 2018 roku, pozostawiając około 8000 obrazów, tysiące rysunków i innych tak zwanych prac na papierze. Patrząc na te liczby, bez wątpienia można powiedzieć, że był artystą totalnym, mającym świadomość swojej wielkości.

Twórczość Edwarda Dwurnika wyzwala emocje. Można ją pokochać albo odrzucić, ale na pewno pozostawia w odbiorcy jakiś ślad. Od lat drażni – krytyków, historyków sztuki, innych artystów z zazdrością patrzących na komercyjny sukces twórcy. W drżenie wprowadza kolekcjonerów, a każde pojawiające się na aukcjach dzieło niemal od razu znajduje nowego właściciela, osiągając bardzo wysoką cenę.

Wystawy prac Edwarda Dwurnika będą dostępne we wszystkich oddziałach MHK

„Dwurnik. Totalnie. Malarstwo” – budynek główny

„Dwurnik. Totalnie. Matejko współczesności” – dział etnologii miasta

„Dwurnik. Totalnie. Grafika” – dział grafiki

„Dwurnik. Totalnie. Na papierze” – dział teatralno-filmowy

info. i fot. MHK

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content