play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Działali na Śląsku i wyłudzili ponad 3 miliony złotych!

today21 stycznia 2020

Background

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko  Rudolfowi B., Radosławowi J. oraz Arturowi B. oskarżonym o wyłudzenie łącznie kwoty ponad 3.600.000 złotych i usiłowanie wyłudzenia ponad 3.000.000 złotych na szkodę 5.706 przedsiębiorców z terenu całego kraju. Oskarżeni odpowiedzą za dwa przestępstwa: oszustwa przy zawieraniu umów na wykup domeny internetowej oraz oszustwa na szkodę podmiotów gospodarczych z tytułu pobieranych opłat za wpis do prywatnych rejestrów.

Przedmiotem działalności ich firm było oferowanie w drodze marketingu usług internetowych skierowanych do przedsiębiorców z całego kraju. Telemarketerzy zatrudnieni w firmach oferowali przedsiębiorcom rejestrację domeny w nazwie nawiązującej do działalności przedsiębiorcy. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż podstępem doprowadzano do zawarcia niekorzystnych umów z tytułu rezerwacji domeny internetowej z przedsiębiorcami.   Zgodnie z treścią umowy przedsiębiorcy mieli płacić wynagrodzenie pomimo, iż firmy świadczące te usługi nie miały obowiązku utrzymywania stworzonej nazwy domeny, która stawała się domeną ogólnodostępną.

Ustalenia śledztwa wskazują także, iż celowo jedynie część rozmowy prowadzonej pomiędzy telemarketerem a przedsiębiorcą obejmująca odczytanie warunków umowy i wyrażenie zgody na jej zawarcie była nagrywana. Nagranie to było następnie wykorzystywane przez firmy windykacyjne, którym sprzedawano wierzytelność. Nagrania przedkładano w postępowaniach cywilnych prowadzanych  przed Sądami  jako dowód zawarcia umowy. Uzyskiwano nakazy zapłaty, które stanowiły tytuły wykonawcze dla prowadzonych postępowań egzekucyjnych. W tym wątku ustalono 3208 pokrzywdzonych przedsiębiorców z terenu całego kraju.

Oskarżeni odpowiedzą także za wprowadzenie w błąd, w okresie 2010 – 2012 kolejnych pokrzywdzonych, co do konieczności wniesienia opłaty w wysokości od 425 – 475 złotych, z tytułu wpisu do prywatnych rejestrów i doprowadzenie pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Zgromadzone w sprawie dowody wskazują, iż oskarżeni wysyłali pisma do przedstawicieli osób prawnych, wprowadzając ich w błąd co do obowiązku ponoszenia opłaty z tytułu wpisu do prywatnych rejestrów o nazwie zbliżonej do rejestrów urzędowych. Łączna liczna pokrzywdzonych działaniem oskarżonych wyniosła 2498 podmiotów prawnych.

Oskarżeni nie przyznali się w śledztwie do zarzucanych im czynów, składali wyjaśnienia. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 15.

W toku prowadzonego śledztwa w tej sprawie zgromadzono bardzo obszerny materiał dowodowy w prawie 600 tomach akt sprawy. Przesłuchano ponad 7.000 osób. Sporządzony natomiast akt oskarżenia w tej sprawie liczy prawie 1500 stron.

źródło:www.katowice.po.gov.pl/

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content