play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dzień Dziecka z udziałem funkcjonariuszy Służby Więziennej

today1 czerwca 2020

Background

Każdego roku w okresie pomiędzy Dniem Matki, Dniem Dziecka i Dniem Ojca w śląskich więzieniach odbywały się spotkania rodzinne w tym roku z uwagi na pandemię Służba Więzienna sięgnęła po inne środki oddziaływania, pozbawione bezpośredniego kontaktu, ale pomimo to wzmacniające więzi rodzicielskie.

Dzień Dziecka z funkcjonariuszami Służby Więziennej

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Zabrzu jak co roku pamiętają  o dzieciach w dniu ich święta. Z okazji Dnia Dziecka przekazali kolorowe maskotki maluchom, które wraz ze swoimi mamami przebywają w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie PO-MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej z Katowic. Taka kolorowa i miękka w dotyku przytulanka jest idealnym kompanem do zabawy, a także pomaga dziecku w trudnych dla niego chwilach. Dzieciaki otrzymały także prezenty od funkcjonariuszy z innych jednostek penitencjarnych, którzy również włączyli się w akcję: książeczki o służbie więziennej, balony i zabawki dydaktyczne.

…w Katowicach

W dniu 1 czerwca funkcjonariusze Okręgowego Inspektoratu w Katowicach,  Zakładu Karnego w Zabrzu i  Aresztu Śledczego w Katowicach wzięli udział w spotkaniu z siostrą Anną Bałchan, prezesem Stowarzyszenia PO-MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. Podczas wizyty  przekazali siostrze Annie prezenty dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Otrzymają je mali podopieczni całodobowego Ośrodka Rehabilitacyjno – Wychowawczego w Katowicach. Ośrodek działa od 2004 roku. To bezpieczne schronienie dla kobiet oraz kobiet z dziećmi, które doświadczyły różnych form przemocy.

Z okazji Dnia Dziecka

Funkcjonariusze z zabrzańskiej jednostki podarowali maluchom kolorowe lamy.  Uszyli je skazani podczas zajęć praktycznych programu readaptacji społecznej pn. ,,Nić empatii” realizowanego przez wychowawców i psychologa.

,,Takie zajęcia to istotny element procesu resocjalizacji. W ten sposób uczymy osadzonych empatii, uwrażliwiamy na potrzeby innych, zwłaszcza dzieci oraz odwracamy uwagę od własnych, wygórowanych wymagań, które niejednokrotnie skłaniają ich do popełniania przestępstw” – podkreśla wychowawca ppor. Katarzyna Jabłońska.

Zgłosiłem się do udziału w programie pn . ,,Nic empatii” ponieważ chciałem zrobić coś dobrego dla siebie i innych. Podczas zajęć zdobyłem nowe umiejętności, nauczyłem się szyć na maszynie. Razem z innymi skazanymi uszyliśmy kolorowe lamy, które  otrzymają dzieci. Mam nadzieję, że maskotki się im spodobają i będą im pomagać w trudnych chwilach – powiedział skazany, uczestnik programu.  Po opuszczeniu zakładu karnego zamierzam wspólnie z moją kilkuletnią  córką – Wiktorią – uszyć taką maskotkę – dodaje.

…w Zabrzu, za murem

W tym roku Dzień Dziecka w Zakładzie Karnym w Zabrzu wyglądał inaczej z uwagi na obostrzenia wprowadzone ze względu na epidemię koronawirusa. Skazani nie mogli osobiście pobawić się ze swoimi pociechami na terenie jednostki, gdyż widzenia ze względów bezpieczeństwa są wstrzymane. Spotkali się ze swoimi dziećmi online, za pośrednictwem komunikatora internetowego.

Rozmowa online to nie to samo co osobisty kontakt, ale przynajmniej trochę pozwala  ukoić  tęsknotę zarówno dzieci jak i skazanych ojców.  Dla wielu osadzonych to ważny dzień, przez kilka dni przygotowywali się, aby jak najatrakcyjniej spędzić ten czas z dzieckiem. Jedni robili  kolorowe kartki z ulubionymi postaciami z bajek, inni pod okiem wychowawców ćwiczyli czytanie bajek  z podziałem na role,  naśladowaniem różnych odgłosów, aby zainteresować syna lub córkę – podkreśla ppor. Jabłońska. Utrzymywanie kontaktów z rodziną to ważny element procesu resocjalizacji,  dlatego przez cały rok podejmujemy różne działania mające na celu podtrzymywanie oraz budowanie właściwych relacji  ojciec – dziecko – dodaje.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content