play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dzień hipochondryka. Zapadają coraz młodsi

today29 września 2020

Background

Wiecznie coś ich boli i kłuje, przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, a obawy związane z kolejnymi dolegliwościami nie pozwalają spokojnie spać i czerpać radości z życia. Dziś Dzień Hipochondryka.

To zaburzenie nerwicowe coraz poważniejsze wśród Polaków. Dziś Dzień Hipochondryka. Hipochondria to zaburzenie, które zaliczamy do zaburzeń nerwicowych. Pacjent wykazuje nadmierne, lękowe zaabsorbowanie możliwością zachorowania zwykle w oparciu o mylną interpretację objawów.

Zapadają coraz młodsi

Przekonaniu temu towarzyszy silna obawa o życie, często ciągłe poszukiwanie diagnozy na własną rękę – podkreśla Justyna Soroka, psycholog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. – Jednocześnie skoncentrowanie się na sobie, swoich dolegliwościach i kolejnych problemach może powodować zakłócenia w bliskich relacjach. Zajmowanie się głównie własnym stanem zdrowia wiąże się z poczuciem krzywdy oraz odczuciem lekceważenia u rodziny czy znajomych – przypomina specjalistka. Hipochondria dotyka 4 – 6 % populacji, najczęściej występuje pomiędzy 20 – 30 rokiem życia.

Jak pomóc?

Istnieje szereg sposobów, które mogą złagodzić odczuwane przez hipochondryka dolegliwości. – Duże znaczenie ma rozmowa, wyjaśnienie, że niektóre objawy ze strony organizmu są związane z przeżywanym stresem, który daje objawy fizjologiczne jak bóle głowy, brzucha, duszności i nie oznacza to od razu poważnej choroby. Dodatkowo trzeba zauważyć, że internet ułatwia hipochondrykom poszukiwanie kolejnych chorób oraz diagnoz – podkreśla Justyna Soroka. Podstawą w leczeniu hipochondrii jest terapia, warto na pewno skonsultować się z psychiatrą. Istnieje bowiem możliwość, że pacjent cierpi z powodu zespołu Münchhausena (tzw. zespół skoczka szpitalnego/pacjenta uzależnionego od szpitala) – choroby z grupy zaburzeń pozorowanych. Takie osoby próbują wymusić na personelu medycznym hospitalizację, domagają się pogłębienia diagnostyki czy nawet interwencji chirurgicznej. Gotowi są pogorszyć swój stan zdrowia by osiągnąć ten cel.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content