play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Dzień Kobiet w Muzeum Śląskim

today2 marca 2020

Background

Dzień Kobiet w Muzeum Śląskim. 8 marca br. wszystkie panie będą mogły odwiedzić Muzeum za symboliczną złotówkę. Dzień wcześniej, w sobotę o godzinie 14.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie poświęcone pozycji kobiet na Górnym Śląsku. Przewodnikiem po wystawie „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” będzie dr Dawid Keller z Działu Historii Muzeum Śląskiego. 

Dzień Kobiet w Muzeum Śląskim będzie okazją do spojrzenia na rolę kobiet w przeszłości. Czy myślenie o górnośląskich kobietach wyłącznie według stereotypu „dzieci, kuchnia, kościół” nie jest zbytnim uproszczeniem? W historii naszego regionu z łatwością można znaleźć postacie, które wyłamywały się z tego schematu.

Podczas oprowadzania kuratorskiego pt. „Wobec stereotypu. Pozycja kobiet na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku” zostaną przedstawione kobiety, które dzieliły czas między zadania domowe a publiczne. Historia zna wiele takich postaci, które w pełni angażowały się w obie sfery życia, często wykraczając poza narzucaną im rolę. W swoich wyborach były samodzielne i walczyły o swoje prawa. Jakże często to dzięki nim trwały rodziny, a postawa kobiet i ich wybory były decydujące dla stabilności i funkcjonowania domów.

Bilet wstępu dla kobiet na wszystkie wystawy stałe i czasowe w niedzielę, 8 marca, kosztuje tylko 1 zł. Bilety do nabycia w kasie.

Obecnie w Muzeum Śląskim prezentowane są następujące wystawy czasowe:

  • Sztuka zwana naiwną i co dalej… Recepcja myśli Aleksandra Jackowskiego w kolekcji Muzeum Śląskiego
  • Duch natury i inne bajki. 20 lat Fundacji Sztuki Polskiej ING
  • Counting Memories. Chiharu Shiota
  • Śląski pejzaż miejsko-industrialny. Nostalgiczna podróż przez Górny Śląsk z początków XX wieku / Seans w fotoplastykonie.

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content