play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Dziennikarze: „Nie my produkujemy fake newsy”!

today30 lipca 2020

Background

„To nie media wykreowały plan zamykania kopalń”. Napisali dziennikarze relacjonujący wtorkowe spotkanie związkowców i przedstawicieli rządu. W wydanym oświadczeniu sprzeciwiają się praktykom  zastosowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.

W trakcie wtorkowego spotkania związkowcom miał być przedstawiony plan naprawczy spółki. Ten nieoficjalnie został zaprezentowany wcześniej dziennikarzom przez przedstawicieli ministerstwa. Do prezentacji planu stronie związkowej jednak nie doszło. Nie pojawił się na stole podczas rozmów. Jak relacjonowali później związkowcy ministerstwo na spotkaniu sprowadziło program mówiący o likwidacji kopalń i obniżeniu wynagrodzeń do dziennikarskich fake newsów. 

W oficjalnym oświadczeniu 11 dziennikarzy, wyraziło swój  sprzeciw wobec zaistniałej sytuacji. Możecie je przeczytać poniżej: 

OŚWIADCZENIE

My, niżej podpisani dziennikarze oświadczamy, że stanowczo sprzeciwiamy się praktykom jakich doświadczyliśmy ze strony przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jako przedstawiciele środków masowego przekazu, mamy wrażenie, że staliśmy się przedmiotem manipulacji. Swoją misję rzetelnego i uczciwego informowania opinii publicznej o ważnych sprawach i trudnych decyzjach, jakie muszą zapadać na szczeblu państwowym traktujemy poważnie. Niestety, w wyniku działań i spotkań, na które zostaliśmy zaproszeni w Warszawie i Katowicach z ramienia Ministerstwa Aktywów Państwowych, zostaliśmy w oczach opinii publicznej przedstawieni jako niewiarygodne osoby, które swoim przekazem chcą wyłącznie przyciągnąć słuchaczy, widzów oraz czytelników – bazując wyłącznie na kłamstwach. Na spotkaniach wyraźnie słyszeliśmy o tragicznym położeniu górnictwa na Śląsku i pilnym, bolesnym dla strony społecznej planie restrukturyzacji sektora górniczego – ze szczególnym uwzględnieniem Polskiej Grupy Górniczej, która jest na skraju bankructwa. To nieprawda, że nie było projektu zamykania kopalń Ruda i Wujek. I to nieprawda, że to media wykreowały plan zamykania kopalń. Stwierdzenia MAP w tej sprawie są dla nas krzywdzące. Wykonujemy rzetelnie swoją pracę i nie produkujemy fake newsów.

Karolina Baca Pogorzelska BiznesAlert

Wojciech Jakóbik BiznesAlert

Daria Klimza TOK FM

Magdalena Graniszewska Puls Biznesu

Marcin Iciek Radio eM

Kamila Wajszczuk

Jacek Madeja

Tomasz Czoik Gazeta Wyborcza

Paweł Pawlik Onet.pl

Marta Mosiołek Radio Piekary

Edyta Czekaj

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content