play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Radzionków

Dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie szyją maseczki dla szpitala ZDJĘCIA

today23 marca 2020

Background

2 tysiące maseczek z tetry szyją dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie. Maseczki powstają w pracowni krawieckiej, do szycia ustawiają się kolejki chętnych.

W radzionkowskim MOW przebywa 58 dziewczyn do 18 roku życia. Pracownia krawiecka, na co dzień, przeznaczona jest dla tych, które uczą się w szkole podstawowej z przysposobieniem do pracy w zawodzie krawiec. Tam, podczas warsztatów, dziewczyny zdobywają praktyczne umiejętności, przydatne nie tylko w życiu codziennym, ale też ułatwiające zdobycie zawodu w przyszłości. Akcja dla bytomskiego szpitala jest jednym z wielu działań, z którymi ośrodek wychodzi do społeczności lokalnych.

 

Swoje umiejętności krawieckie, od kilku lat, dziewczyny z powodzeniem prezentują też podczas Festiwalu Mody i Stylizacji, który odbywa się w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu. W konkursach na zaprojektowanie i uszycie stylizacji zajmują czołowe miejsca.

 

Staram się przekonać ich, że to, kim będą w przyszłości, w dużej mierze zależy od nich – mówi Barbara Fricowska, wychowawczyni ośrodka. Na początku, przed każdym konkursem dziewczęta są trochę wycofane, wydaje im się, że nie dadzą rady, bo nikt im wcześniej nie mówił, że mają talent i to one decydują, co zrobią ze swoimi umiejętnościami.

 

Zajęcia w pracowni krawieckiej otwierają im drogę do kontynuowania nauki tego zawodu, a co za tym idzie – większych szans na rynku pracy. Potwierdziło to kilka dziewczyn, które już opuściły radzionkowski MOW i są zatrudnione w zakładach krawieckich.

Szycie maseczek na potrzeby szpitala jest niezłym treningiem. Jako, że liczba sprzętu w pracowni jest ograniczona, szycie odbywa się na zmiany.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content