play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Warto zostać świadomym dawcą

today26 stycznia 2021

Background

Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Niejednokrotnie jest ona jedyną nadzieją na uratowanie zdrowia i życia. Transplantacja ciągle się rozwija. Nie wiele jednak można zrobić bez dawców.

Data nieprzypadkowa – 55 lat temu w 1966 roku w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie miał miejsce pierwszy w Polsce, udany przeszczep nerki. Od tego czasu, polska transplantologia zrobiła wiele kroków milowych. Jednym z nich był przeszczep rogówki. Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, który ma przypominać, jak ważne dla ratowania życia są przeszczepy narządów.

-Apelujemy do wszystkich państwa o to, żeby nie bać się i oddawać organy do przeszczepu. Przeszczepy są bardzo ważnym elementem leczenia wielu pacjentów. Wielu pacjentom ratują życie – jeżeli chodzi o przeszczepy dużych narządów, natomiast w przypadku rogówek – przywracają wzrok. Przywracają możliwość samodzielnego funkcjonowania, przywracają możliwość utrzymania oka mówi Radiu Piekary prof. Ewa Mrukwa-Kominek, lekarz kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych.

W Polsce według prawa, jeżeli nie jest wyrażony sprzeciw na przeszczepienie narządów, mogą one zostać pobrane dla potrzebujących biorców. W praktyce jednak to rodzina najczęściej decyduje o możliwości ich pobrania.

Świadomi dawcy – na przykład – w portfelu powinni nosić zgodę na pobranie narządów. Warto też porozmawiać o swojej decyzji z najbliższymi.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content