play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Dziś Środa Popielcowa – czy trzeba iść do kościoła?

today26 lutego 2020

Background

Katolicy obchodzą dzisiaj Środę Popielcową. Czy udział w mszy jest obowiązkowy? Jakie praktyki są związane z tym dniem?

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym w Kościele Katolickim. Jej termin zależy od daty Świąt Wielkanocnych. Te zawsze przypadają w pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, trwający 40 dni i bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc.

Chociaż katolicy tego dnia tłumnie gromadzą się w kościołach warto wiedzieć, że nie jest to święto nakazane, co oznacza, że wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa w mszy. Dla katolików obowiązkowy jest za to post ścisły, czyli zachowanie wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych oraz spożywanie jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Post obowiązuje wiernych w wieku od  18 roku życia do 60 roku życia.  Wcześniej – od 14 roku życia należy zachować tylko wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa. Obecnie w Kościele Katolickim post ścisły obowiązuje wiernych wyłącznie w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W Wielkim Poście należy też powstrzymać się od udziału w hucznych zabawach.

W liturgii katolickiej w czasie mszy odprawianych w Środę Popielcową ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem na znak pokuty. W czasie obrzędu kapłani wypowiadają zaczerpnięte z Biblii wezwania: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz. 

Zwyczaje związane ze Środą Popielcową wywodzą się z pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content