play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Dziś Środa Popielcowa. Katolicy zaczynają Wielki Post

today17 lutego 2021

Background

Dziś Środa Popielcowa – wierni Kościoła Katolickiego w świątyniach posypują głowy popiołem. Mamy pandemię, więc Watykan wydał specjalne zalecenia dla duchownych. Uczestnictwo we Mszy Świętej w tym dniu nie jest nakazane.

Katolicy na całym świecie obchodzą dzisiaj Środę Popielcową. To dzień postu ścisłego – wierni nie spożywają tego dnia mięsa i jedzą tylko jeden posiłek do syta. W kościołach, w czasie Mszy, lub poza nimi odprawia się obrzęd posypania głów popiołem. Nałożenie popiołu na głowy to symbol żałoby i pokuty. Popielec rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu, przygotowujący katolików do Wielkanocy.

Zalecenie dla kapłanów – ze względu na pandemię – mówi, że „po błogosławieństwie popiołu, w milczeniu, duchowny zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich stosowną formułę z Mszału Rzymskiego. Następnie wyciera ręce i w maseczce, milcząc, nakłada popiół na głowy wiernych.” Dotąd kapłani powtarzali słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” nad każdym wiernym, którego głowę posypywali popiołem.

Nie jest pandemicznym wyjątkiem fakt, że udział we Mszy Świętej nie jest dziś  dla katolików nakazany. Środa Popielcowa bowiem nie zalicza się do tzw. świąt nakazanych .

W kościołach ciągle obowiązują obostrzenia sanitarne – limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Wierni muszą zachować dystans i nosić maseczki. Ust i nosa nie musi zakrywać jedynie kapłan odprawiający liturgię.

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content