play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

SKARPETKI W POMIDORY w walce z nowotworami. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

today4 lutego 2021

Background

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach chce w tym dniu zaakcentować jak poważnym problemem jest rak prostaty.

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów dotykających mężczyzn. To, że w początkowych stadiach zwykle nie daje żadnych objawów, sprawia, że często jest wykrywany bardzo późno. Mężczyźni rzadko zgłaszają się na profilaktyczne wizyty u urologa. Często zgłaszają się tam z innym problemem – rozrostem prostaty, a przy badaniach wychodzi na jaw, że chorują także na nowotwór.

– Rak prostaty to jest choroba, która rozwija się powoli,  można powiedzieć podstępnie, gdyż na samym początku może nie dawać żadnych specyficznych objawów – mówi Paweł Sorek ze spółki Med Holding, która prowadzi katowicki szpital.

Często pacjenci obawiają się wizyty u urologa. Tymczasem badaniom profilaktycznym powinni się poddawać wszyscy, zwłaszcza po sześćdziesiątym roku życia.

– Myślę, że nie należy się bać wizyty u urologa. Trzeba pamiętać, że jest to już choroba cywilizacyjna, że rak gruczołu krokowego wysuwa się powoli na pierwsze miejsce nowotworów u mężczyzn, szczególnie w szóstej i siódmej dekadzie życia, a więc kiedy jeszcze zachowujemy aktywność fizyczną i społeczną – dodaje doktor Jan Kawecki z Med Holding.

Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem szpital zaplanował nietypową akcję promującą profilaktykę. Pacjenci katowickiego szpitala otrzymają dzisiaj skarpetki w pomidory.

– Przygotowaliśmy akcję, w której będziemy chcieli podejść do promowania walki z rakiem – trochę z humorem. Będziemy rozdawać naszym pacjentom skarpetki z pomidorem. Pomidor ma symbolizować prawidłowe odżywianie, a jednocześnie będziemy chcieli zachęcać naszych pacjentów – tych młodszych i tych starszych – do częstego odwiedzania urologa, bo walka z rakiem prostaty nie jest tylko sprawą urologa, ale przede wszystkim jest sprawą pacjenta – mówił o akcji Michał Nowrotek, prezes Med Holding.

Dzisiejsza akcja to część kampanii profilaktycznej, której głównym bohaterem jest pomidor bogaty w likopen pomagający walczyć z nowotworami.

Ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego wzrasta gwałtownie od szóstej dekady życia osiągając maksimum po 75 roku życia.

fot. Facebook/MED Holding Szpital Specjalistyczny im. E. Michałowskiego w Katowicach

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content