play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Dziś Wielki Czwartek. Katolicy zaczynają Triduum Paschalne

today1 kwietnia 2021

Background

Wielkanoc dopiero za kilka dni, ale świętowanie zaczyna się już dziś. Wieczór Wielkiego Czwartku to początek Triduum Paschalnego.

Mamy Wielki Czwartek – w Kościele Katolickim obchodzony jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

W kościołach katedralnych odprawiana jest Msza Krzyżma podczas której poświęcone są oleje do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. W trakcie tej Mszy odbywa się odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

W kościołach parafialnych odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. W zwykłych warunkach, w trakcie tej Mszy dokonuje się tzw. Mandatum, czyli obrzędu umycia nóg. Celebrans na pamiątkę wydarzeń z opisanych w Ewangelii obmywa nogi dwunastu mężczyzn. W tym roku, z powodu pandemii, ten obrzęd opuszcza się. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się adoracja w tzw. ciemnicy.

W Wielki Czwartek, w przeciwieństwie do Wielkiego Piątku, katolików nie obowiązuje post.

W tym roku wierni będą uczestniczyć w liturgii Wielkiego Czwartku głównie za pośrednictwem transmisji. Rządowe rozporządzenie dotyczące reżimu sanitarnego w związku z pandemią nałożyło limit osób mogących jednocześnie znajdować się w miejscach kultu. Ma to być jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

Wiele kościołów pozostaje otwartych w ciągu całego dnia. Odbywa się w nich także spowiedź, do której katolicy liczniej przystępują w tym czasie. Warto sprawdzić obowiązujące zasady epidemiczne na stronach internetowych poszczególnych parafii.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content