play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Dziś Wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego

today9 kwietnia 2020

Background

Dziś Wielki Czwartek. Początek Triduum Paschalnego. W Kościele Katolickim to czas celebracji męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, przypadającą w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. W Wielki Piątek tradycyjnie odbywa się liturgia, obrazująca mękę i ukrzyżowanie Jezusa oraz adorację krzyża. Z kolei w Wielką Sobotę odbywa się Liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której święci się wodę. 

Święta Wielkanocy nawiązują do żydowskiej Paschy, która jest wspomnieniem niewoli narodu izraelskiego w Egipcie. Exodus Izraelitów poprzedziło rytualne spożycie baranka paschalnego, do czego nawiązuje ostatnia wieczerza, którą Jezus spożył wraz z uczniami. Chrześcijanie wierzą, że  Jezus Chrystus, poprzez swoją ofiarę na krzyżu, wypełnił proroctwa Starego Testamentu, stając się Barankiem Paschalnym.

W Wielki Czwartek wieczorem sprawowana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna która rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy,  podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie nakazał apostołom, czynili to na jego pamiątkę.

Wielki Czwartek to także dzień ustanowienia dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.  Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje niezakończona – nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych i rozesłania, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy, czyli kaplicy adoracji. Od tej pory, tabernakulum do nocy zmartwychwstania pozostaje puste.

W kościołach katedralnych o wielu parafiach żywy pozostaje jeszcze zwyczaj obmywania nóg, obrazujący uniżenie Jezusa. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa obrzęd ten się nie odbędzie. Podobnie jak sprawowana w katedrze Msza Krzyżma Świętego, podczas której święci się oleje, potrzebne do sprawowania sakramentów.

 

fot. pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content