play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Dziś Wielki Piątek. Ten dzień jest ważny dla katolików z dwu powodów

today2 kwietnia 2021

Background

Dziś Wielki Piątek. Katolicy na całym świecie wspominają śmierć Chrystusa. Mimo pandemii, wielu z nich w ciągu dnia odwiedzi kościoły.

Wielki Piątek – dzień bez Mszy

Dziś katolicy obchodzą Wielki Piątek – to kolejny dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia wierni wspominają i rozważają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. W kościołach nie odbywają się Msze, a jedynie nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Liturgia Wielkiego Piątku. Wierni wprawdzie nie mogą tłumnie uczestniczyć w liturgii – obowiązuje sanitarny limit wiernych w kościele: 1 osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Jednak kościoły pozostają otwarte przez cały dzień, by umożliwić wiernym indywidualną modlitwę. W wielu kościołach jest także możliwość przystąpienia do spowiedzi.

Praktyki związane z Wielkim Piątkiem

Tego dnia wiernych obowiązuje post ścisły – mogą spożyć jeden posiłek do syta, zachowując przy tym wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie biją kościelne dzwony, nie używa się instrumentów muzycznych. Postaci Eucharystyczne przenosi się z głównego tabernakulum do kaplicy przechowania – tzw. „ciemnicy”. Ważnym momentem Liturgii Wielkiego Piątku jest adoracja krzyża, który odsłania się w czasie liturgii – krzyże zakrywa się na dwie niedziele przed Wielkanocą. Zwykle adoracja odbywała się poprzez ucałowanie krucyfiksu, jednak od zeszłego roku, z oczywistych względów epidemicznych, akt ten odbywa się jedynie poprzez przyklęknięcie. Po wieczornej Liturgii rozpoczyna się adoracja w symbolicznym „Bożym Grobie” i trwa przez całą Wielką Sobotę.

Ważna rocznica

Ten dzień jest ważny dla katolików również z innego powodu. Dokładnie 16 lat temu 2 kwietnia 2005, zmarł papież Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii Kościoła. Papież Polak został kanonizowany, a więc ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014, po relatywnie bardzo szybkim procesie kanonizacyjnym.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content