play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Dzisiaj Wielki Piątek- bez adoracji krzyża i aranżacji Grobu Pańskiego

today10 kwietnia 2020

Background

Dzisiaj Wielki Piątek- bez adoracji krzyża i aranżacji Grobu Pańskiego. Drugi dzień Triduum Paschalnego to wspomnienie sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, która kończy się adoracją krzyża i przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W tym roku, zgodnie z wytycznymi metropolity katowickiego, arcybiskupa wiktora Skworca, nie będzie adoracji krzyża przez wiernych oraz aranżacji Grobu Pańskiego, a liturgia odbędzie się bez udziału wiernych. Ponadto do modlitwy powszechnej zostanie dołączone specjalne wezwanie w intencji chorych na koronawirusa oraz o ustanie epidemii. Kapłani będą zachęcać wiernych do adoracji krzyża w mieszkaniach. 

Dzisiaj Wielki Piątek- bez adoracji krzyża i aranżacji Grobu Pańskiego. Zwyczaj obchodzenia uroczystości Wielkiego Piątku sięga czasów starożytności chrześcijańskiej. W starożytnej Jerozolimie wierni gromadzili się przed wschodem słońca przed kolumną biczowania, a następnie przy grobie, by adorować drzewo Krzyża. W Rzymie liturgia Wielkiego Piątku celebrowana jest od VII wieku.

To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. Sama liturgia to przejmujące misterium, podczas którego kapłani w ciszy leżą przed ogołoconym ołtarzem, czyta się proroctwa Izajasza o cierpiącym Słudze Jahwe, a modlitwa powszechna obejmuje całą ludzkość- m.in. Żydów i niewierzących.

Dzisiaj do tej przejmującej modlitwy zostanie dołączone wezwanie w intencji chorych i zmarłych w powodu koronawirusa oraz o ustanie epidemii. Całość kończy adoracja krzyża, w tym roku bez udziału wiernych oraz zwyczajowo przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, który również w tym roku nie będzie aranżowany w kościołach.

Oto modlitwa, którą usłyszymy w kościołach:

Módlmy się do Ojca w niebie w związku z panującą epidemią, prosząc o jej ustanie, polecajmy wszystkich chorych, zmarłych, ich rodziny i bliskich, personel medyczny i wolontariuszy, a także zagrożonych wirusem oraz wszystkich zagubionych.

Modlitwa w ciszy. Po niej kapłan śpiewa.

Wszechmogący wieczny Boże, Ojcze miłosierdzia, jedyny Dawco życia i zdrowia, 
wysłuchaj pokornego wołania swoich dzieci doświadczonych nieszczęściem i w swojej
nieskończonej miłości przywróć nam zdrowie, pokój i bezpieczeństwo. Przez Chrystusa,
Pana naszego. Amen.

W. Amen

 

fot.pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content