play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Dzwon tarnogórskiej Wieży Gwarków znowu dzwoni!

today4 grudnia 2020

Background

Dzwon tarnogórskiej Wieży Gwarków znowu dzwoni! Pierwszy raz, od bardzo dawna zabije dzwon tarnogórskiej Wieży Gwarków. Stanie się to dokładnie w samo południe. Wiosną dzwon z zabytkowej dzwonnicy został zdemontowany, bo w wyniku pęknięcia od lat nie dzwonił… Wtedy Miłośnicy Ziemi Tarnogórskiej obiecali, że znów będzie wydawał przyjemne dla ucha dźwięki, nawiązujące do górniczej tradycji miasta. 

Dzwon tarnogórskiej Wieży Gwarków znowu dzwoni! Górnicy już u nas na szychty nie chodzą, ale myślimy z członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, że na początku i końcu sezonu będzie ten dzwonek będzie rozbrzmiewał. Podobnie jak w czasie Barbórka lipcowej, czy rocznicy ogłoszenia bulli zatwierdzającej Statut Bractwa św. Barbary. Kto wie, może w sezonie turystycznym również wieczorami uda się wokół dzwonu zgromadzić nam ludzi– mówi Mariusz Jarzombek z tarnogórskiego magistratu.

Znajdująca się nieopodal rynku drewniana dzwonnica to jedyny tego typu zabytek w Polsce. Zanim obiekt stał się zabytkiem, przez dziesięciolecia pozdrawiał wszystkich górników kopalni srebra i ołowiu Fryderyk idących do pracy. Dźwięk dzwonka był sygnałem do rozpoczęcia i zakończenia szychty, czyli zmiany. Słychać go było skoro świt i pod wieczór. W ten sposób dzwon wyznaczał rytm pracy w górnictwie tarnogórskim.

 

fot. SMZT

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content