play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

EC Szombierki ma nowego właściciela. Zapowiada pierwsze inwestycje

today5 sierpnia 2022

Background

EC Szombierki ma nowego właściciela. Informacją podzielił się w mediach społecznościowych prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Przejęcie zabytkowego obiektu przez Grupę Arche przedłużało się, ale teraz już oficjalnie prezydent Bytomia Mariusz Wołosz poinformował o finalizacji transakcji zakupu. Pojawiają się też komentarze dotyczące pierwszych, ważnych inwestycji.

EC Szombierki – jakie są plany wobec obiektu?

Pojawiały się już głosy, że do zmiany właściciela może nie dojść, ale w końcu jest szczęśliwy finał. Na początku roku, kiedy podpisano przedwstępną umowę, przedstawiciele Grupy Arche mówili jakie mają plany wobec tego wyjątkowego na światową skalę zabytku:

-Nie chcemy zamykać się na jakąś konkretną funkcję. Ten obiekt ma być otwarty. Otwarty dla turystów, mieszkańców Śląska, mieszkańców Bytomia. Podstawową funkcją, z racji tego, jaki ten obiekt jest i ma ogromną przestrzeń, jest funkcja edukacyjna, funkcja kulturalna i ekspozycyjna.  Mamy przeogromne hale, których nie chcemy w żaden sposób przebudowywać, a taką funkcją wspierającą – i myślę, że to będzie bardzo wyjątkowy obiekt – będzie funkcja hotelowa – mówił na początku roku Piotr Grochowski, główny architekt w firmie Arche.

Sam remont może kosztować około 300 milionów złotych. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej. Prezydent Bytomia już zadeklarował pełne wsparcie dla inwestora ze strony miasta, co powtórzył w ostatnim wpisie:

-Zadbajcie o ten światowej klasy zabytek dziedzictwa przemysłowego tak, jak na to zasługuje. Deklaruję pełne wsparcie ze strony miasta! – napisał Mariusz Wołosz we wpisie z 3 sierpnia.

Jednym z pierwszych zadań inwestycyjnych ma być zabezpieczenie dachu obiektu. Pojawiają się też informacje o organizacji dni otwartych.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content