play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

„Efekt” koronawirusa. Trzeba przesunąć termin przebudowy placu przed dworcem w Sosnowcu

today15 kwietnia 2020

Background

Miasto Sosnowiec rozpisało nowy przetarg na przebudowę placu przed dworcem PKP. Wyłoniona we wcześniejszym postępowaniu firma z Ukrainy, ze względu na panującą pandemię koronawirusa nie jest w stanie zrealizować kontraktu.

Ze względu na aktualną sytuację, w nowym przetargu został wydłużony czas na realizację inwestycji. Przyszły wykonawca będzie miał na to nie 10 a 13 miesięcy.

– Wpływ na to miało kilka czynników, ale podstawowym jest panująca pandemia. Wykonawca miał problemy z nią związane. Chodzi m.in. o pracowników, ale też materiały budowlane: Trudność z ich zdobyciem czy kłopoty transportem w ruchu transgranicznym. Rozumiemy, że w obecnej sytuacji wybrany przez nas wykonawca nie jest w stanie zrealizować inwestycji, wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

W 2017 r. Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach, na zlecenie miasta Sosnowiec, przeprowadziło konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej placu przed dworcem PKP Sosnowiec Główny. W styczniu 2018 r. wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic. Na tej podstawie miasto rozpisało przetarg na wyłonienie wykonawcy, który miał zająć się przebudową placu wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli m.in. parkingiem, budynkiem usługowym, zadaszoną stacją rowerów miejskich. Żadna z firm nie zdecydowała się jednak na złożenie ofert w przetargu dlatego skorzystano z tzw. trybu „z wolnej ręki”.

Poprzedni wykonawca miał przebudować plac za 8 625 000 zł.

źródło/foto: UM Sosnowiec

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content