play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Eko-mural jak gęsty las

today12 października 2020

Background

W Bielsku-Białej przy ul. Mickiewicza powstał ekologiczny mural, który nawet przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak  zrobiłby to las o powierzchni ponad 100 mkw. Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili artystkę Ewę Ciepielewską z Grupy LUXUS, która namaluje swój projekt.

Praca powstanie w ramach programu Święto Drzewa. Podczas odsłonięcia muralu, które odbędzie się w samo południe w poniedziałek, wspólnie z prezydentem miasta i zaproszonymi gośćmi, zostanie posadzony platan. Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja sadzenia drzew i krzewów przyjaznych dla zwierząt oraz warsztaty budowy budek lęgowych w jednej ze szkół podstawowych m.in. dla wiewiórek i nietoperzy.

Program Święto Drzewa Klubu Gaja to edukacja w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu poparta realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. 18. edycja Święta Drzewa w Bielsku-Białej to nie tylko akcje sadzenia drzew i krzewów, ale także wyjątkowe wydarzenie artystyczne.

Mural, przedstawiający fragment lasu zostanie wykonany farbami działającymi na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób wykorzystywane są właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 mkw. ściany zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni.

źródło: Klub Gaja, fot: Beata Tarnawa

 

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content