play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Zagłębie

Ekologiczna transformacja przedszkoli w Sosnowcu. Będą zbierać deszczówkę

today9 kwietnia 2021

Background

Zbiorą deszczówkę by podlewać nią rośliny a przy okazji, będą uczyć dzieci. A zrobią to podczas remontu przedszkoli. Tak będzie w Sosnowcu, gdzie dwie placówki będą wyposażone w nowe instalacje ekologiczne.

Dwie szkoły i trzy przedszkola przechodzą gruntowną modernizację w ramach jednego projektu. W Przedszkolu Miejskim nr 18 przy ulicy Szczecińskiej zmiany rzucają się już na pierwszy rzut oka. – Elewacja robi wrażenie, ale to jeszcze nie koniec prac, bowiem pojawią się na niej kolory – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta. Każda z sal również będzie miała swój indywidualny kolor.

Przy ulicy Dietla w Przedszkolu Miejskim nr 3 właśnie kończy się wymiana okien i drzwi, a wnętrze już cieszy oko. W tym wypadku rodzice z dziećmi będą mieli ułatwiony dostęp do budynku, dzięki nowej pochylni i remontowi schodów. Również w tym wypadku wysłużoną elewację zastąpi nowa.

Co ważne, w obu przypadkach, stare i nieekologiczne kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe. Także w obu przedszkolach (nr 3 i 18) będziemy pozyskiwali deszczówkę. – Zagospodarujemy deszczówkę z dachu placówek systemem rynien do specjalnych donic z zielenią, które będą ułożone kaskadowo. Dzięki temu w naturalny sposób będą nawadniane – dodaje Jeremiasz Świerzawski.

Placówki będą gotowe w czerwcu, a koszt ich remontu to 2,4 mln złotych. To jednak element szerszego projektu, w skład którego wchodzi remont trzech przedszkoli (poza PM18 i PM3, także PM31) i dwóch szkół (SP21 i SP35). Koszt wszystkich prac to ok. 7 milionów złotych.

źródło: UM Sosnowiec 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content