play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Ekspert o rosyjskim ataku: Wydaje się, że Ukraina jest gotowa do obrony

today24 lutego 2022

Background

Niezrozumiały akt agresji na niepodległe państwo – tak określane są działania Władimira Putina i atak na Ukrainę. – To co się wydarzyło jest przerażające, ale wydaje się, że Ukraina jest gotowa do obrony – mówi nam profesor Robert Rajczyk z Uniwersytetu Śląskiego.

-Czarne scenariusze przewidywały taki rozwój wypadków natomiast chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie myślał, że jedno państwo w XXI w. zaatakuje drugie niepodległe państwo – to jest coś przerażającego. Mamy do czynienia z silną, zwartą, gotową i dzielnie broniącą swojej ojczyzny armią ukraińską. Rosjanom wcale nie będzie tak łatwo jak mogłoby się komukolwiek wydawać. To jest niepodległe, przygotowane państwo.

W obecnej sytuacji sankcje dla Rosji muszą być bardzo dotkliwe – dodaje profesor Rajczyk:

-Prezydent Putin jest politykiem, który uwielbia politykę faktów dokonanych w związku z tym trzeba grać jego kartami. Myślę, że sankcje, sankcje, sankcje i jeszcze raz sankcje ale to tym opcja atomowa. Być może nawet łącznie z wyłączeniem Rosji systemu obiegu bankowego SWIFT i szereg innych sankcji bardzo dotkliwych. To co się wydarzyło nad ranem to zburzenie europejskiego porządku w tej chwili.

Dodatkowo, jak mówi nam profesor Rajczyk, Polska jak nigdy wcześniej musi być przygotowana na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

-Oznacza to konieczność pomocy uchodźcom ukraińskim, których jak sądzę będzie przybywać. Podejrzewam, że będą próbować dostać się do Polski.

W naszym województwie pomoc Ukraińcom oprócz Bytomia zaoferowały między innymi Katowice czy Sosnowiec.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content