play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ekspresyjne akty męskie i żeńskie na wystawie w Muzeum Górnośląskim

today2 września 2020

Background

Ekspresyjne akty męskie i żeńskie, często bez twarzy, uwiecznione na obrazach w zaskakujących pozach… Pokawałkowane, epatujące kolorem żółtym i czerwonym, a także agresywną czernią- to znak rozpoznawczy artysty. Malarz skłania widzów do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka, targanego emocjami i popędami, często w swym namiętnościach niemal zwierzęcego… ( obraz „Pies”). Andrzej Biernacki to artysta, którego obrazy można znaleźć w prywatnych galeriach Paryża, Brukseli, czy Los Angeles. Jego dzieła wpisują się w nurt, szeroko rozumianej, sztuki współczesnej.

Ekspresyjne akty męskie i żeńskie na wystawie w Muzeum Górnośląskim. „Przewrót… do źródeł”- to tytuł wystawy, która zostanie otwarta 3 września br. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Przewrotny tytuł ekspozycji symbolicznie stawia człowieka w centrum sztuki, skłaniając do refleksji nad skarlałym, zdeformowanym człowieczeństwem… A powrót do fundamentalnych dla człowieka wartości, jakim są tradycja i dziedzictwo w obecnej sytuacji muszą odbyć się niejako drogą… przewrotu- mówi Helena Kisielewska, kurator wystawy.

Wystawa traktuje przekrojowo twórczość artysty. Znajdą się na niej m.in. obrazy oraz audiowizualny pokaz grafik komputerowych, po które również sięga Biernacki. Ekspozycja obejmuje także twórczość artysty, związaną z krytyką artystyczną i publicystyką. Andrzej Biernacki jest znanym komentatorem współczesnych zjawisk w kulturze i sztuce, a jego publikacje można przeczytać m.in na łamach takich periodyków i gazet jak: „Arteon”, „Arttak”, „Rzeczpospolita” czy „Gazeta Finansowa”. Obszerny wybór pism znalazł się w wydanym katalogu, który towarzyszy wystawie.

Andrzej Biernacki studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu studiów z wyróżnieniem objął stanowisko asystenta w pracowni profesora Jacka Sienickiego. Następnie został samodzielnym wykładowcą w pracowni rysunku na Wydziale Rzeźby stołecznej ASP. Lata 90. aż do chwili obecnej upłynęły artyście nie tylko pod znakiem własnej twórczości, lecz także prężnego działania w obrębie prowadzonej przez siebie Galerii Browarna w Łowiczu.

Wystawa „Przewrót… do źródeł” będzie czynna do 22 listopada br. Kuratorem wystawy jest Helena Kisielewska. Wernisaż ekspozycji odbędzie się online w czwartek 3 września o 17.00.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content