play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Elektrociepłownia Szombierki przedmiotem postępowania prokuratury i komornika

today13 kwietnia 2021

Background

Postępowanie prokuratorskie dotyczące możliwości doprowadzenia zabytkowych budynków elektrociepłowni już trwa. Na nieruchomościach toczy się także postępowanie komornicze. Jakie będą dalsze losy industrialnych zabudowań z bytomskich Szombierek?

Władze Bytomia podjęły kolejne kroki wobec właściciela zabytkowego kompleksu Elektrociepłowni Szombierki. Gmina złożyła wniosek o wszczęcie egzekucji. Za teren elektrociepłowni po prokuraturze, zabrał się też komornik:

– W związku z doprowadzeniem do niszczenia i uszkodzenia zabytku prezydent złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W tej sprawie swoje śledztwo prowadzi już prokuratura. Na nieruchomościach Elektrociepłowni Szombierki toczy się obecnie postępowanie komornicze. Dotyczy ono nieruchomości  opisanych w pięciu księgach wieczystych. Biegły na zlecenie komornika prowadzi wycenę. Na chwilę obecną nie zostało przeprowadzone szacowanie składnika majątkowego jakim jest budynek główny Elektrociepłowni Szombierki, który jest wpisany do rejestru zabytków – potwierdza Radiu Piekary Małgorzata Węgiel – Wnuk z Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Urząd nie udziela jednak informacji w sprawie ewentualnego przystąpienia gminy do licytacji komorniczej bądź skorzystania z prawa pierwokupu. Jak tłumaczy rzecznik bytomskiego magistratu – nie chce dopuścić do spekulacji.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content