play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. Miasto chce ratować zabytek

today27 listopada 2020

Background

Ma sto lat i jest zabytkiem techniki, ale niestety popada w ruinę. Elektrociepłownia Szombierki, która przez lata zachwycała, po tym jak zmieniła właściciela niszczeje. Teraz przy okazji setnej rocznicy rozpoczęcia działalności przez elektrociepłownię prezydent miasta składa kolejną propozycję.

W setną rocznicę uruchomienia Elektrociepłowni Szombierki, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz zaproponował właścicielowi zabytku, spółce Rezonator,  odkupienie tego zabytkowego obiektu. Powodem jest postępująca degradacja zabytku.

Dwukrotnie zwracaliśmy się do właściciela terenu z propozycją jego przejęcia przejęcia widząc, że nie radzi sobie z ochroną tego zabytku, który jest bez wątpienia dziedzictwem narodowym. W stulecie istnienia tego obiektu kierujemy do właściciela kolejną propozycję. Chcemy odkupić tę nieruchomość, oczywiście za cenę jej zakupu. -mówił naszemu reporterowi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Cztery lata temu nowy właściciel, firma Rezonator, kupił obiekt za 814 tysięcy złotych.

Sto lat historii EC Szombierki
Elektrociepłownia Szombierki to jeden z największych i najstarszych obiektów przemysłowych w Bytomiu. Działalność rozpoczęła 29 listopada 1920 roku, więc w niedzielę 29 listopada 2020 roku przypada 100. rocznica uruchomienia elektrociepłowni. Kompleks budynków został zaprojektowany w stylu modernistycznym przez Emila i Georga Zillmannów.

Elektrociepłownia była przez dziesięciolecia jednym z najważniejszych obiektów przemysłowych na Śląsku. W 1998 roku przestano w niej wytwarzać prąd, zaś produkcję ciepła zakończono w 2011 roku. Dwa lata później, w 2013 roku należącą wówczas do spółki Fortum SA Elektrociepłownię decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisano do rejestru zabytków. W październiku 2016 roku spółka Fortum SA sprzedała obiekt nowemu właścicielowi – spółce Rezonator SA z Gliwic.

Zespół zabudowy Elektrociepłowni Szombierki (dawniej Elektrowni Bobrek) przy ul. Kosynierów w Bytomiu, obejmujący: kotłownię, pompownię, maszynownię, rozdzielnię prądu, budynek zarządu, wieżę wodną zwaną zegarową, wieżę węglową, trzy kominy, wartownię oraz otoczenie wymienionych wyżej wymienionych obiektów, został wpisany przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego 14 stycznia 2013 roku /decyzja A/398/13/. Z kolei 26 października 2020 roku zakres wpisu do rejestru zabytków został rozszerzony dodatkowo o otoczenie zabytkowego zespołu Elektrociepłowni Szombierki, decyzją – A/720/2020 – wydaną z urzędu przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Źródło: UM Bytom 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content