play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Jubileusz Elki. Urodzinowy tydzień

today9 września 2020

Background

Jubileusz co prawda nie jest okrągły, ale warto, żeby mieszkańcy metropolii o tych urodzinach sobie przypomnieli. Jedyna nizinna kolejka linowa w kraju, czyli elka w Parku Śląskim skończyła w niedzielę 53 lata.

Z tej okazji, przez cały tydzień, Park Ślaski zaprasza gości na przejażdżki na specjalnych warunkach. Chętnych nie brakuje, wielu wspomina dawne czasy, kiedy elka kursowała nie tylko między Wesołym Miasteczkiem i Stadionem Śląskim, ale również do Planetarium. Teraz, po remoncie, kolejka kursuje na trasie od lunaparku, ponad terenem rosarium i ogrodem japońskim do obrzeży Stadionu Śl. Do dyspozycji jest piętnaście, ośmioosobowych gondoli i trzydzieści, czteroosobowych kanap. Takiego mieszanego systemu nie ma nigdzie indziej w kraju.

Długość trasy to 2185 m w linii prostej. Jest 11 słupów (podpór) z kołami, po których poprowadzona jest lina. Wycieczka w obie strony trwa średnio 40 minut, najczęściej z prędkością ok 2m/s. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup ma wysokość 21,5 m. Pełna ilość pojazdów wypuszczana jest w odstępach co 110 m.

Urodzinowe świętowanie potrwa do niedzieli. Są rabaty na bilety, konkurs na wiersz o elce, czy rywalizacja, w której liczy się wiedza na temat parkowej atrakcji. Kulminacją będzie impreza organizowana w najbliższy weekend na obu stacjach kolejki.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content