play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Epidemia trwa, drogowcy budują dalej. Prace na A1 i S1

today4 maja 2020

Background

Na ekspresowej trasie S1 kończy się projektowanie dla nowego fragmentu na Żywiecczyźnie, trwa dobudowa drugiej jezdni na fragmencie Pyrzowice-Podwarpie. Na A1 – trwają roboty od granicy woj.łódzkiego pod Częstochowę.

Jak m.in. wynika z komunikatu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w przypadku trasy do Katowice Airport, położono 0,5 km odcinek próbny, na którym sprawdza się, czy zastosowana technologia wytrzyma zakładane obciążenia. Po testach, w drugiej połowie maja, będzie można ruszyć z kolejnym etapem prac. A obecnie wznoszona jest konstrukcja drogi na zamkniętej połówce węzła „Mierzęcice”. Do tego wybetonowano most nad Czarną Przemszą, a szykują się kolejne działania w Przeczycach.

Na S1 pomiędzy Przybędzą a Milówką powstaje 8,5-kilometrowe obejście Węgierskiej Górki. Kończy się etap projektowania. W połowie maja powinny być zatwierdzone dokumenty a potem prace będą mogły ruszyć pełną parą. Prowadzona jest wycinka drzew i wyburzenia obiektów kolidujących z przyszłą trasą.

Na budowie budowie autostrady A1 od granicy woj. łódzkiego i śląskiego do węzła Częstochowa Północ wznoszone są kolejna wiadukty – przejścia dla zwierząt. Podobnie jako poprzednio, z uwagi na konieczność przeprowadzenia montażu belek prefabrykowanych nad jezdnią DK 1, zajdzie konieczność zamknięcia jej odcinka w rejonie obiektu. Nastąpi to w godzinach o najmniejszym natężeniu ruchu pomiędzy 11 a 15 maja.

W kwietniu kontynuowano wykonanie podbudowy pomocniczej oraz nasypów, rozbierano pozostałości po starej jezdni DK1. Realizowano również prace inżynierskie na wszystkich wznoszonych obiektach. Trwały także tzw. prace branżowe, takie jak przebudowa sieci gazowej, elektroenergetycznej, kanalizacji deszczowej, rowów melioracyjnych oraz zbiorników infiltracyjnych. Na fragmencie od węzła „Częstochowa Północ” do „Częstochowa Blachownia” zakończono roboty bitumiczne. Dobiegają również do końca roboty brukarskie. Nowe warstwy zyska jezdnia na południowym pasie DK46 wraz z częścią powstałego ronda. Zadań do wykonania jest zresztą o wiele więcej. Czas również m.in. na oznakowanie poziome autostrady. Kontynuowany będzie montaż ekranów akustycznych i budowę oświetlenia. Do zrealizowania pozostaną prace wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ. Są plany, aby do wakacji kierowcy mogli korzystać z węzła Częstochowa Blachownia.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content