play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ernest Pohl patronem ulicy w Rudzie Śląskiej

today25 czerwca 2020

Background

Ernest Pohl, pochodzący z Rudy Śląskiej trzykrotny król strzelców, a także zdobywca największej liczby bramek w najwyższej klasie rozgrywek piłkarskich w Polsce, będzie patronem ulicy w Rudzie Śląskiej. Jego imieniem nazwana zostanie dotychczasowa ul. Sosinki, przy której znajduje się stadion Slavii Ruda Śląska.

Był jednym z najważniejszych piłkarzy w historii footballu w Polsce. Urodzony w Rudzie Śląskiej Ernest Pohl zostanie patronem ulicy. Przy niej znajduje się stadion Slavii Ruda Śląska. To właśnie wychowankiem tego klubu był 46-krotny reprezentant Polski. Uchwałę nadającą nową nazwę ulicy podjęli na dzisiejszej sesji rudzcy radni.

 Radni decydują

Z inicjatywą uhonorowania najlepszego ligowego strzelca w historii polskiej piłki wyszli przedstawiciele jego macierzystego klubu – Slavii Ruda Śląska, którzy w ten sposób chcieli uczcić przypadającą w ubiegłym roku 100. rocznicę jego powstania. Natomiast z wnioskiem o przyjęcie uchwały w tej sprawie wystąpiła Komisja Infrastruktury i Rozwoju Miasta Rady Miasta.

Pohl trenował w Rudzie

Ernest Pohl był wychowankiem Slavii Ruda Śląska. W latach 1953–1956 grał dla Legii Warszawa, natomiast od 1957 roku przez 11 sezonów do 1967 r. występował w Górniku Zabrze. To właśnie w tym drugim klubie odniósł największe sukcesy. W brawach Górnika zdobył m.in. 8 tytułów Mistrza Polski. Podczas 13 sezonów gry w najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej w Polsce zdobył łącznie 186 bramek. Do tej pory jest to najlepszy wynik w historii. Ernest Pohl 46 razy wystąpił także w reprezentacji Polski i zdobył dla niej 39 bramek.

Zmienią inne ulice

Podczas dzisiejszej sesji radni podjęli także uchwały nadające nowe nazwy drogom wewnętrznym, przy których znajdują się działki pod zabudowę jednorodzinną. Część z nich jest już zabudowywana. W ten sposób w Rudzie Śląskiej przybędą następujące nowe ulice: ul. Spacerowa w rejonie ul. Szczęść Boże w dzielnicy Ruda, ul. Prostopadła w rejonie ul. Piernikarczyka w Bielszowicach oraz ul. Zygmunta Starego i ul. Władysława Warneńczyka w rejonie ul. Władysława Jagiełły w Kochłowicach.

W Rudzie Śląskiej aktualnie jest 646 ulic, które mają swoją nazwę. Po wejściu w życie podjętych dziś uchwał, liczba ta zwiększy się do 650.

(fot.: gornikzabrze.pl)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content