play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Europejska Stolica Kultury dla GZM? Podpisano porozumienie

today21 kwietnia 2022

Background

Europejska Stolica Kultury – czy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zostanie uhonorowana tym tytułem? Tego nie wiadomo, ale prezydenci należącej do niej miast podpisali dziś porozumienie o współpracy, by osiągnąć wspólnie ten cel.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kandydatem na Europejską Stolicę Kultury w 2029 roku. Prezydenci Katowic, Sosnowca oraz przewodniczący GZM podpisali dziś symboliczną deklarację współpracy.

Europejska Stolica Kultury. Czy na tytuł zasłuży Metropolia?

Szanse, jak ocenia pomysłodawca projektu – europoseł ze Śląska Łukasz Kohut – są duże, bo rejon ma wiele do zaoferowania.

-Metropolia to jest ogromny organizm, który ma dwa historyczne regiony. Może jakiś czas temu trochę zwaśnione ze sobą, ale obecnie wcale tak nie jest. Trzeba zbudować ten most kultury. Katowice – przygotowujące się do Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zrobiły kolosalne postępy, więc liczę, że pociągniemy to dalej i rozbudujemy tę infrastrukturę w całej Metropolii oraz zaprezentujemy historię Śląska i Zagłębia – mówi naszej reporterce Marcie Mosiołek autor pomysłu, europoseł ze Śląska Łukasz Kohut.

Teraz miasta we współpracy z GZM przygotują wniosek do konkursu. Czas na jego złożenie mija we wrześniu.

Dziś podpisano porozumienie

Prezydenci Katowic i Sosnowca oraz przewodniczący GZM podpisali dziś symboliczną deklarację współpracy.

-Trzeba wykonać bardzo dużo pracy. Wiemy, że trzeba zbudować zespół mieszkańców – wszystkich tych, którzy tworzą kulturę i są jej częścią. Ze strony urzędów stworzyć podstawy organizacyjne i wspólnie wypracować działania, które będziemy chcieli pokazać w trakcie aplikowania o Europejską Stolicę Kultury, ale także wtedy, kiedy wygramy – mówi przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak.

Teraz miasta opracują plan działania, by wspólnie przygotować konkursowy wniosek.

Fot. Marta Mosiołek

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content