play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Europejski dzień numeru alarmowego 112. Miniony rok to 1,7 mln zgłoszeń do śląskich operatorów

today10 lutego 2020

Background

11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach podsumowało poprzedni rok. Zgłoszeń było najwięcej w Polsce – ponad 1,7 mln.

Niestety, blisko połowa to fałszywe alarmy albo głupie żarty. Katarzyna Kalisz-Gaweł z katowickiego Centrum podaje przykłady:  połączenia od małych dzieci, których opiekunowie dali im telefony do zabawy, zamówienia taksówki lub pizzy, pytanie o nazwę ulicy albo imprezowe wygłupy z chichotem w tle.

 • cover play_arrow

  Europejski dzień numeru alarmowego 112. Miniony rok to 1,7 mln zgłoszeń do śląskich operatorów Adam Grabałowski

Katowickie Centrum Powiadamiania Ratunkowego pracuje na okrągło. Jest 130 etatów dla 36 stanowisk, na których operatorzy odbierają zgłoszenia mieszkańców. Od nowego roku działa aplikacja na urządzenia mobilne dla osób mających problemy ze słuchem. Mogą alarmować pisemnie – posługując się swego rodzaju czatem.

 • cover play_arrow

  Europejski dzień numeru alarmowego 112. Miniony rok to 1,7 mln zgłoszeń do śląskich operatorów Adam Grabałowski

– 112 to najważniejszy w tej chwili numer telefonu w Polsce i w Europie. Dzięki niemu możemy uratować czyjeś zdrowie i życie, mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, podkreślając, że katowickie CPR jest największym w kraju. Posiada 36 stanowisk, obsługuje 4,5 mln ludzi. Średnio na dobę katowiccy operatorzy przyjmują ponad 4,7 tys. zgłoszeń. Czas oczekiwania na odbiór przez nich połączenia wynosi 8–12 sekund.

Katowickie spotkanie było okazją do prezentacji aplikacji mobilnej „Alarm 112”. Została ona przekazana do użytku z początkiem 2020 r. i służy do dokonywania zgłoszeń alarmowych przez osoby z ograniczoną możliwością porozumiewania się głosowego, w szczególności osoby głuchonieme i niedosłyszące.

112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Można go wybrać również w telefonie bez karty SIM.

Numer alarmowy 112 został wprowadzony uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 r. i usankcjonowany Dyrektywą 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content