play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologi dla Zdrowia w Zabrzu! To ostatnie miesiące budowy

today8 lipca 2021

Background

To już ostatnie miesiące budowy Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologi dla Zdrowia. Ośrodek powstaje przy Politechnice Śląskiej w Zabrzu i ma zrewolucjonizować działalność naukowo – badawczo – wdrożeniową w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób.

– Dzisiaj medycyna i system ochrony zdrowia praktycznie bez technologii nie istnieje. To pokazała epidemia, bo przykładowo bez niej nie byłoby e-recepty. Mówi się, że w Polsce brakuje lekarzy, ale proszę sobie wyobrazić, że podobnie jest w Holandii. Różnica jest taka, że tam poziom wdrożenia technologii związanych z inżynierią biomedyczną jest znacznie wyższy i tam tego problemu nie ma – tłumaczy Radiu Piekary prof. Marek Gzik, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologi dla Zdrowia.

Mimo, że otwarcie budynku supernowoczesnego ośrodka, zaplanowano na październik, to proces naukowo – badawczy już trwa. – Miniony rok pokazał potęgę nauki w walce z różnymi zagrożeniami. Przypomnę, że Politechnika Śląska włączyła się w proces zwalczania skutków pandemii praktycznie od pierwszych dni – mówi Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.

Jednym z przykładów działalności badawczo – wdrożeniowej jest chociażby system indywidualnej izolacji pacjenta i ochrony personelu medycznego przez zakażeniem SARS-CoV-2. Już jest, już działa i pewnie w niedalekiej przyszłości zacznie służyć w szpitalnych przestrzeniach.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content