play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Fatalna pogoda. Służby na Śląsku mają ręce pełne roboty

today22 czerwca 2020

Background

W niedzielę w Polsce odnotowano blisko 1000 interwencji strażaków, informowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej pracy służby miały w Małopolsce, na Opolszczyźnie i w województwie śląskim.

Wczoraj u naszym regionie straż pożarna interweniowała ponad 200 razy – blisko połowa z tego to wyjazdy w Częstochowie, Zawierciu i Myszkowie. Sporo było też interwencji w Cieszynie i Gliwicach.

W dwunastu stacjach odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych wód i czterech stacjach stanów alarmowych.

W związku z awariami w energetyce, kilka tysiące odbiorców pozostawało bez prądu, jednak służby miały najwięcej roboty z usuwaniem rozlewisk, podtopień, pompowaniem wody z piwnic i podwórek oraz sprzątaniu połamanych konarów drzew.

Jeszcze tego poranka obowiązuje drugi stopień alertu dotyczącego opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Służby wojewody pisały o wezbraniu poziomu Górnej Odry, Małej Wisły, Warty i dopływów nawet powyżej stanów alarmowych. Na Wiśle ostrzeżenie przed wzrostem poziomów do strefy wody wysokiej.

W związku z deszczem i przewidywanym dalszym wzrostem stanów rzek w zlewni Górnej Odry oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych wód wojewoda ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu raciborskiego i wodzisławskiego oraz na obszarze powiatów: bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i miasta Bielska-Białej.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content