play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

„Fatalny pomysł” na finansowanie powiatowych szpitali

today17 lutego 2021

Background

Samorządy są przerażone planem zmian w systemie opieki zdrowotnej. Rządowy pomysł restrukturyzacji szpitali ma polegać przede wszystkim na przejęciu przez państwo części lecznic i centralizację systemu.

Rozważane są trzy warianty zmian. Pierwszy z nich zakłada centralizację wszystkich szpitali powiatowych w Polsce. Miałyby one podlegać jednej agencji rządowej w Warszawie. Drugi scenariusz mówi o tym, że wszystkie szpitale powiatowe miałyby być przekazane marszałkom poszczególnych województw, natomiast ostatnia opcja zakłada, że wojewodowie będą dzierżawić najbardziej zadłużone szpitale i z opłaty dzierżawnej mają być pokrywane długi takich placówek.

Te pomysły nie podobają się władzom samorządowym na poziomie powiatów. Protestują one przeciwko wprowadzeniu w życie takich scenariuszy. Rządowe pomysły na restrukturyzację służby zdrowia nazywają – delikatnie mówiąc – nietrafionymi. Ich wprowadzenie mogłoby negatywnie wpłynąć na ich budżety. Tak jest między innymi w Rudzie Śląskiej.

– Protestujemy póki się da, póki jeszcze nie zapadły określone decyzje. To jest fatalny pomysł, bardzo niebezpieczny w skutkach. Od zmian organizacyjnych, od wywłaszczeń, przekształceń służby zdrowia nie przybędzie pieniędzy. Więc pomysł z założenia jest zły i fałszywy. Problemy finansowe w segmencie ochrony zdrowia wynikają nie ze złego zarządzania placówkami, tylko z braku pieniędzy w tym systemie – mówi reporterowi Radia Piekary wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer.

W wyniku zapowiadanych zmian rudzki samorząd mógłby utracić spółkę wartą ponad 64 miliony złotych. W tej sprawie samorządowcy z Rudy Śląskiej wysłali pismo do parlamentarzystów, w tym także do premiera Mateusza Morawieckiego.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content