play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Fest ruchliwo sztrasa! Drogowe ostrzeżenia po śląsku w Chorzowie

today5 sierpnia 2021

Background

„Fest ruchliwo sztrasa!” czy „Dej pozór na banka!” – takie komunikaty po śląsku ostrzegają od dziś pieszych w Chorzowie przed nieostrożnym wejściem na pasy. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zwrócenie uwagi na wciąż zbyt częste incydenty z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Mamy trzy rodzaje napisów, tak na początek, i 10 lokalizacji w całym mieście. „Fest ruchliwo sztrasa” czyli bardzo ruchliwa droga, „mobilnik abo życie” czyli mówimy tutaj o tym wyborze – telefon komórkowy albo życie, musimy się zdecydować przed przejściem dla pieszych. Mamy też ” dej pozór na banka” czyli „uwaga na tramwaj”. Ma to na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa ale też język śląski aby być może jeszcze bardziej zainteresować. Te napisy po polsku przed przejściami w Polsce już się zdarzają, natomiast na Śląsku ich nie ma i być może to będzie taki punkt, że ktoś się zatrzyma i spojrzy przed wtargnięciem na pasy. – Przekonuje Kamil Nowak z Urzędu Miasta w Chorzowie.

Napisy znajdą się w miejscach o duży natężeniu ruchu pieszego i kołowego – chociażby przy Rynku, ul. Czempiela, ul. Strzelców Bytomskich czy ul. Krzyżowej.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content