play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Fiasko rozmów w PGG

today14 lipca 2022

Background

Fiasko rozmów w PGG. Bez efektów w rozmowach związkowców ze stroną rządową. Jak dalej będzie przebiegał trwający obecnie spór?

Wczoraj odbyło się spotkanie w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej. Przedstawiciele kilkunastu central związkowych rozmawiali z Piotrem Pyzikiem z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przebieg rozmów był dość nietypowy, bo po 45. minutach zostały przerwany, by Piotr Pyzik mógł pojechać na spotkanie do siedziby Taurona, gdzie również trwa protest. Minister wrócił do PGG po godzinie 15:00, ale druga część rozmów nie przyniosła żadnego efektu.

-Zakończyła się kolejna tura rozmów ze stroną społeczną. Bez rezultatu – z tego powodu, że materia jest szczególnie trudna, szczególnie zawiła. Dotyczy dość znacznych kwot. Rozmowy będą kontynuowane w najbliższym czasie. Mamy nadzieję bardzo intensywnie pracować nad tym, by znaleźć porozumienie -informował Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Co na temat działań strony rządowej sądzą przedstawiciele związków?

-Przyjechał pan minister i powiedział, że nasze roszczenia są zbyt wysokie, on jest zaskoczony. Prosi o kolejny termin. My chcielibyśmy, żeby jeszcze w tym tygodniu się spotkać. Pyta się, jakie mamy żądania, tak jakby tych żądań nie znał. My stawiamy stronę jasno – mówi Rafał Jedwabny z Sierpnia 80:

Przedstawiciele związków zawodowych sami zaznaczają, że spodziewali się, że prowadzone rozmowy mogą zakończyć się bez osiągnięcia kompromisu.

– Nie czuję niesmaku, ani nie jestem rozczarowany. Czekamy do niedzieli. Jeśli nie – startujemy od poniedziałku – mówi na temat dalszych działań ze strony związkowców szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Dzisiaj odbędzie się spotkanie wszystkich central związkowych w sprawie ustalenia kolejnych działań.

-Mamy spotkanie 13 central związkowych. Nie ukrywam, że będą obstawał za tym, żeby od poniedziałku zaostrzyć formę protestu. Wszyscy koledzy są jednego zdania, że takiego traktowania, jak traktuje się pracowników Polskiej Grupy Górniczej nie będziemy dalej tolerować – zapowiada Rafał Jedwabny.

Związkowcy nadal okupują budynek Polskiej Grupy Górniczej. Podobnie jest w siedzibie Taurona, gdzie nadal są protestujący.

Fot. facebook/Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content