play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Finał Eurowizji 2022. Poznaliśmy wyniki

today15 maja 2022

Background

Finał Eurowizji 2022 przyciągnął przed telewizory miliony widzów. Spośród 25 wykonawców wybrano jednego, który cieszył się szczególnym zaufaniem głosujących.

Konkurencja w finale była ogromna i reprezentant Polski Krystian Ochman miał niełatwe zadanie, by odnaleźć się w gronie interesujących artystów – prezentujących bardzo różne style muzyczne.  Kto najbardziej przypadł do gustu głosującym?

Finał Eurowizji 2022

Dzisiejsze wydarzenie zorganizowane w Turynie stało się wielką, muzyczną ucztą dla milionów widzów. Mieli okazję wysłuchać zarówno nastrojowych ballad, jak i energetyzujących utworów tanecznych. Niezauważone nie mogły również przejść kreacje niektórych wokalistów. Uwagę przykuli reprezentanci Ukrainy – zespół Kalush Orchestra – którzy wykonali utwór „Stefania”. Po zakończonym występie zaapelowali do społeczności międzynarodowej, by ratować Mariupol i inne miejsca atakowane obecnie przez Rosjan:

Wiele uwagi poświęcono w oficjalnych kanałach Eurowizji Krystianowi Ochmanowi, który wykonując utwór „River”, został przyrównany do Andrea Bocellego. Informacja o nim była rozchwytywana na twitterze:

Kto wygrał?

Około 23.15 rozpoczęło się głosowanie. Można było oddać swój głos poprzez SMS i specjalną aplikację. Kluczowe było, by nie głosować na własny kraj. Podczas oddawania głosów widzowie mogli wysłuchać utworu „Non Ho L’Età” w wykonaniu Gigliolii Cinquetti oraz przypatrzyć się strojom, które używane były przez artystów na przestrzeni lat. Chętni mogli podjąć decyzję w sprawie najlepszego artysty do północy. Odliczano ostatnie sekundy. Zliczono głosy od widzów. Następnie pozbierano też informacje z 40 europejskich krajów, będących jury. Początkowo wiele głosów oddano na Hiszpanię, ale na tym etapie głosowania sytuacja zmieniała się bardzo szybko. Po siedmiu oddanych głosach na pozycję lidera wysunęła się Wielka Brytania, która utrzymywała się przez długi czas na najwyższym miejscu. Po pewnym czasie zrozumiałe było, że wokalista reprezentujący nasz kraj, choć kibicowało mu wielu fanów, nie wygra. Najwyżej po głosach oddanych przez 40 krajów najwyżej oceniono występ reprezentacji Wielkiej Brytanii, która zdobyła wówczas łącznie 283 punkty. Nie były to jednak wszystkie wyniki. Na końcu przeanalizowano resztę danych, co znacząco zmieniło sytuację niektórych państw. Na pierwsze miejsce wysunęła się, wyprzedzając Zjednoczone Królestwo, Serbia. Ukraina otrzymała o publiczności rekordową liczbę aż 439 punktów, zyskując 631 punktów:

Ukraina i Wielka Brytania rywalizowały o zwycięstwo. Ostatecznie, po zliczeniu wszystkich głosów, wygrała Ukraina!

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content