play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Fotowoltaika energią przyszłości?

today25 sierpnia 2020

Background

Fotowoltaika energią przyszłości? Jakie alternatywy dla węgla ma Polska? Czy panele słoneczne to dobra inwestycja? Coraz więcej osób poszukuje alternatywnych źródeł energii. Dla jednych ważny jest aspekt ekologiczny, dla drugich finansowy. Jak to wygląda w praktyce? – mówi Andrzej Kolat z firmy Fotowoltaika Silesia.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest uzyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jest to odnawialne źródło energii, co powoduje, że jest to tak zwana zielona/czysta energia. Dzisiaj głównym produktem, z którego uzyskujemy energię elektryczną jest węgiel kamienny i węgiel brunatny, częściowo również inne paliwa kopalne, czyli gaz. Ten miks energetyczny jest bardzo niekorzystny dla Polski. Abstrahując od zapylenia, CO2, tlenków azotu i wszystkich pochodnych tego typu, Unia Europejska oraz my sami powinniśmy zadbać o swoje środowisko. Jednym ze sposobów oprócz redukcji zużycia, dbania o efektywność energetyczną jest również wykorzystywanie tych odnawialnych źródeł energii – z wody, wiatru i promieniowania słonecznego.

Dlaczego fotowoltaika jest tak ważna?

Na pewno nie jesteśmy potentatem w kwestii zasobów wodnych, więc energetyka wodna nas nie wyręczy. Jeśli chodzi o energetykę wiatrową, to indywidualne nakłady przeciętnego „Kowalskiego” są nie do przeskoczenia – budowa wiatraków na potrzeby domowe absolutnie się nie opłaca. To muszą być duże farmy wiatrowe. Natomiast dzięki różnego rodzaju programom i dofinansowaniom „Kowalski” może budować małe elektrownie fotowoltaiczne właśnie na jego potrzeby. Dzięki temu on sam nie tylko od strony ekonomicznej, ale również ekologicznej mógł popatrzeć na zużycie energii elektrycznej. W momencie kiedy sami zaczynamy produkować energię elektryczną zaczynamy być świadomym konsumentem. Patrzymy kiedy i na co zużywamy energię. Analizujemy, czy można ją zużyć w inny sposób lub w innym momencie – kiedy produkują ją panele słoneczne.

Czy fotowoltaika to energia przyszłości? 

Dzisiaj bezwiednie podchodzimy do zużycia energii. Kiedyś nasi dziadkowie, rodzice korzystali z dwóch taryf – dziennej i nocnej. Wtedy w zależności od taryfy prało się taniej, gotowało – ludzie pilnowali tego. W fotowoltaice jest podobnie. Staramy się nie tylko wykorzystywać energię w tych godzinach, kiedy jest ona produkowana, ale również kontrolować jej zużycie. Tutaj ekonomia trochę popycha nas w kierunku ekologii. I to właśnie te czynniki – ekologia i ekonomia – sprawiają, że fotowoltaika jest energią przyszłości.

Co możemy zrobić z wyprodukowaną nadwyżką energii?

Jeżeli mamy nadmiar energii wyprodukowanej z naszych paneli fotowoltaicznych, to licznik dwukierunkowy przelicza to, że z naszej instalacji wypłynęła nadwyżka energii. To powoduje, że ta energia jest wprowadzana do sieci, a więc w jakiś sposób tzw. rozproszony układ producencki powoduje, że na przykład w niektórych miejscach, gdzie ta sieć była słabsza, następuje wyrównanie mocy. To dodatkowy plus. Natomiast ten nadmiar mocy jest „magazynowany” przez dystrybutora, przesyłany dalej i sprzedawany. A my podpisując umowę z dystrybutorem energii elektrycznej możemy tę nadwyżkę wyprodukowaną w dzień odebrać w nocy, wyprodukowaną w lecie odebrać zimą. Ważne jest jednak, aby pamiętać, by to rozliczenie było w skali roku. Panele fotowoltaiczne produkują przede wszystkim w dzień, przy ładnej pogodzie, oczywiście niezbyt gorącej, bo jeżeli jest bardzo gorąco to następują procesy, które powodują obniżenie produkcji energii elektrycznej w panelach fotowoltaicznych. Zimą można tę energię odkupić, oczywiście z określonym przez dystrybutora współczynnikiem.

Jakie są koszty montażu i utrzymania paneli fotowoltaicznych? Czy to się opłaca? 

Nie wszędzie i nie u każdego fotowoltaika zadziała – trzeba mieć odpowiednie warunki dachowe i podwórkowe. Na początku  należy przeanalizować swoje zużycie energii. Instalacja fotowoltaiczna powinna być uszyta na potrzeby danego klienta. Oczywiście trzeba również podejść do tematu perspektywicznie, ponieważ instalację zakłada się na 20-30 lat. Biorąc pod uwagę, że korzystamy dzisiaj z dotacji „Mój Prąd”, który daje nam nie więcej niż 5 tys. zł dofinansowania oraz możemy dodatkowo odpisać tę inwestycję w formie ulgi termomodernizacyjnej an koniec roku  w PIT-cie (to jest 17%, a czasami 32%). Na przykład koszt instalacji za 25 tys. po odjęciu 5 tys. dotacji oraz ulgi podatkowej wyniesie już tylko 16-17 tys. zł. Dobrze skrojona instalacja powinna się zwrócić po 5-6 latach. Rentowność takiej inwestycji wynosi 20%.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content