play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Fundacja Wolne miejsce pomaga na granicy. Wolontariusze potrzebni od zaraz!

today28 lutego 2022

Background

Gotują zupę i częstują nią przekraczających granicę. Fundacja Wolne Miejsce ruszyła z pomocą dla Ukraińców. By jednak pomoc mogła odbywać się stale potrzebne są nowe osoby do wydawania posiłków. Każdy może zostać wolontariuszem!

Są znani z organizacji spotkań dla samotnych w wigilię Bożego Narodzenia i Niedzielę Wielkanocną. Zorganizowali sklepy socjalne w Katowicach I Warszawie. Dziś stoją na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce i częstują gorącą zupą ludzi uciekających przed wojną. Wolontariusze Fundacji Wolne Miejsce apelują o wsparcie wszystkich, którzy pomagają uchodźcom. Do swojej działalności potrzebują przede wszystkim łatwej w przygotowaniu żywności i pieniędzy, aby kupować produkty do zupy na miejscu. Trwają też zbiórki potrzebnych produktów:

Pampersy, środki higieny osobistej dla kobiet, dla dzieci chusteczki nawilżające. Te wszystkie rzeczy są bardzo potrzebne. Państwo możecie do spichlerza to przynosić a my będziemy to przewozić. Też szukamy wolontariuszy, którzy będą do nas dojeżdżać. Na naszym fanpage można obejrzeć zdjęcia z dnia potem z nocy więc można do nas dołączać, pomagać gotować. A to dlatego, że część ludzi odjedzie, bo nie każdy jest w stanie wytrzymać tyle dni w takich warunkach. –Mówi w rozmowie z reporterem Radia Piekary prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski,  który od wczoraj jest na przejściu w Medyce.

Przez granicę ciągle napływają nowe osoby – najczęściej matki z dziećmi, uciekające przed wojną. Mężczyźni zdolni do walki – wracają. Szacuje się, że do tej pory do Polski trafiło blisko 300 tysięcy uchodźców.

zdjęcie: Fundacja Wolne Miejsce 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content