play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gala jubileuszowa Opery Śląskiej. 75 urodziny bytomskiej sceny…online

today10 czerwca 2020

Background

Gala jubileuszowa Opery Śląskiej. 75 urodziny bytomskiej sceny…online.  Najpiękniejsze arie operowe, znakomici goście… W niedzielę 14 czerwca o godzinie 18.00 na Facebooku i kanale YouTube, rozpocznie się gala jubileuszowa Opery Śląskiej – koncert online. Wezmą w niej udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej, z gościnnym udziałem Małgorzaty Walewskiej, Andrzeja Lamperta oraz Aleksandra Teligi.

Gala jubileuszowa Opery Śląskiej. 75 urodziny bytomskiej sceny…online. Koncert na zakończenie sezonu artystycznego odbędzie się w niecodziennych okolicznościach i w innym wymiarze – bez obecności publiczności na widowni, za to z melomanami towarzyszącymi artystom podczas ich występów za pośrednictwem internetu.

Dokładnie 75 lat temu, 14 czerwca 1945 roku zainaugurowano działalność pierwszego teatru operowego w powojennej Polsce – Opery Śląskiej – prezentacją „Halki” Stanisława Moniuszki. Podczas tego koncertu nie zabraknie arii z tej opery. Artyści zabiorą widzów w niezwykłą podróż po kartach historii i dziejów tego miejsca. A przewodnikami w tej muzycznej wędrówce będą m.in. Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera, Stanislav Kuflyuk, Bogdan Kurowski, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Kamil Zdebel, Zbigniew Wunsch. Wystąpią także inni soliści, Chór, Balet i orkiestra Opery Śląskiej. Reżyseruje Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne Franck Chastrusse Colombier.

Podczas Gali usłyszymy m.in. fragmenty takich oper jak „Nabucco”, „Don Carlos” i „Traviata” Giuseppe Verdiego, „Rokiczana” Stanisława Moniuszki, „La rondine”, „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego, „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda, „Carmen” Georges’a Bizeta, „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego i wiele innych. Gala ma symboliczny wymiar – pokazuje, jak bardzo artyści tęsknią za swoimi widzami, a także to, że sztuka potrafi nas łączyć w każdym czasie i w każdej przestrzeni, także tej wirtualnej. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Zarówno artyści, jak i widzowie mają nadzieję, że ten nastąpi już we wrześniu, a obecny koncert stanowi preludium do spotkania w nowym sezonie artystycznym.

Link do wydarzenia na Facebooku :https://www.facebook.com/events/261078748476535/

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content