play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gang oszustów „na policjanta” rozbity. Działania w kilku województwach

today4 lipca 2020

Background

To była zmasowana akcja policjantów z kilku województw przeciwko policjantom – ale tym fałszywym. Sześciu podejrzanych o działanie w gangu oszustów właśnie metodą „na policjanta” i „na prokuratora” wpadło w ręce kryminalnych w Opolu, ale pomagali funkcjonariusze  z Katowic. Oszustów zatrzymano na terenie trzech województw. Grupa mogła oszukać nawet kilkadziesiąt starszych osób w całej Polsce. Przestępcy skradli im kilka milionów złotych.

Jak czytamy w komunikacie śląskiej policji, pierwsze zgłoszenia o przestępczej działalności gangu na terenie Opolszczyzny wpłynęły do funkcjonariuszy na początku kwietnia. Wtedy dwie seniorki zostały oszukane metodą na tzw. policjanta. Pierwsza straciła ponad 7 tys. zł, druga 2 tys. euro oraz 4 tys. zł. Schemat działania grupy był zawsze taki sam (najczęściej udawanie stróżów prawa  prowadzących jakoby śledztwo ws. oszustów czyhających na oszczędności starszych osób. Ofiary namawiano do przekazania pieniędzy rzekomym „śledczym” – przyp.red.). Chodziło o to, aby okraść swoją ofiarę z oszczędności życia.

Policjanci zajmujący się sprawą sprawdzali każdy trop, na każdym etapie dokładnie analizowali sposób działania grupy, zabezpieczali wszystkie pojawiające się dowody i przesłuchiwali świadków. Jednak najważniejsza okazała się wielowątkowa praca operacyjna. To na jej podstawie, 1 lipca funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego i Samodzielnego Oddziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu wspólnie z policjantami z Warszawy, Katowic i Poznania zatrzymali 6 osób w wieku od 20 do 40 lat, podejrzewanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Łącznie w akcję zaangażowanych było blisko 70 policjantów.

Zdaniem śledczych, zostały zatrzymane osoby ze wszystkich szczebli przestępczego procederu. Począwszy od 40-letniego założyciela i szefa grupy, kończąc na osobach odpowiedzialnych za organizowanie środków transportu, łączności, dystrybucji pieniędzy i tzw. odbierakach. Wstępnie grupa podejrzana jest o 8 oszustw na blisko pół miliona złotych. Jednak śledczy podejrzewają, że pokrzywdzonych może być nawet kilkadziesiąt osób, a straty mogą sięgnąć nawet kilku milionów złotych. Łącznie kryminalni zabezpieczyli 175 tys.zł oraz ekskluzywną biżuterię wartą ok. 200 tys.zł. Tylko jeden z zabezpieczonych zegarków wart jest 150 tys. zł.

Decyzją Sądu Rejonowego w Opolu, cała szóstka została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące. Zatrzymanym grozi nawet do 12 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy, a prowadzący nie wykluczają dalszych zatrzymań.

źródło/foto: Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content