play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

GCR w Reptach rehabilituje w… kuchni. To także terapia „postcovidowa”

today26 kwietnia 2021

Background

Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” prowadzi terapię rehabilitacyjną… w kuchni. Pacjenci, którzy mieli udar, wypadek albo COVID-19, dzięki odpowiednim ćwiczeniom z fachowym personelem wracają do sprawności.

W kuchni terapeutycznej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji do sprawności wracają pacjenci, między innymi po udarach mózgu, wypadkach albo COVID-19. Wdrażając odpowiednie ćwiczenia i techniki, można ułatwić pacjentowi powrót do codziennych czynności:

– Miałam udar mózgu. Mam jeszcze rękę trochę niesprawną i tutaj ćwiczę  – mówi reporterce Radia Piekary jedna z pacjentek. – Po dwóch udarach nie ruszałem się, nie mówiłem – rehabilitacja zrobiła swoje – relacjonuje inny pacjent.

 

– Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ruchów jest nam potrzebnych – jak się utraci choćby jeden, to to utrudnia życie. Codziennie mam około 4 grup po 3-4 osoby – mówi reporterce Radia Piekary Hanna Bok, terapeuta zajęciowy w GCR.

Jest coraz więcej dowodów na to, że SARS-CoV-2 atakuje nie tylko układ oddechowy, ale także system nerwowy. Często pacjenci po przebytej chorobie COVID-19 wymagają pomocy również z zakresu rehabilitacji neurologicznej. Warto dodać, że odkąd w ośrodku uruchomiono rehabilitacje „pocovidową”, liczba pacjentów korzystających z pracowni terapii zajęciowej wciąż rośnie.

– Szczególnie obciążeni są pacjenci, którzy przeszli ostry przebieg COVIDu z podłączeniem do respiratora, co wiąże się z niedotlenieniem mózgu. Skutkiem są uszkodzenia mózgu i te uszkodzenia powodują wystąpienie tak zwanej mgły mózgowej, zaburzenia pamięci świeżej, pamięci krótkotrwałej, długotrwałej. To są zaburzenia koncentracji i uwagi, dezorientacja, trudności w komunikacji werbalnej – wylicza w rozmowie z Radiem Piekary Barbara Wolniczek psycholog kliniczny w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji.

„Repty”, jako pierwszy ośrodek na Śląsku i jeden z pierwszych w Polsce zgłosił gotowość do udziału w ministerialnym programie rehabilitacji „pocovidowej”. Ma do tego odpowiednie zaplecze, i – co najważniejsze – wykwalifikowaną kadrę, która pacjentów po COVID-19 obejmuje kompleksową opieką. W ramach rehabilitacji „pocovidowej” uruchomiono w ośrodku rehabilitacyjnym 50 łóżek, niemal wszystkie są już zajęte.

Rocznie, podczas zajęć terapeutycznych w pracowni życia codziennego, do sprawności wraca około 2 tysięcy pacjentów GCR-u

 

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content