play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

GDDKiA: Kroczyce, Pradła Szczekociny. Będą obwodnice

today1 czerwca 2020

Background

Generalna Dyrekcja Dró Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetargi na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla realizacji trzech obwodnic w ciągu Drogi Krajowej 78, łączącej województwa: śląskie i świętokrzyskie. To inwestycje o łącznej długości ok. 25 km. Powstaną w ramach rządowego „Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030”.

Obwodnica Kroczyc: poprowadzona będzie po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego o długości ponad 9 km i przekroju jednojezdniowym, złożonym z dwóch pasów. Planowana jest jako południowo-wschodnie obejście miejscowości Kroczyce, a jej ślad pobiegnie przez niezurbanizowany teren, na którym znajdują się głównie pola uprawne. Konstrukcja nawierzchni dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton na oś. Wyposażona będzie w oświetlenie, oznakowanie obwodnicy i dróg z nią związanych, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie oraz urządzenia ochrony środowiska (m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe, przejście dla zwierząt, zbiorniki retencyjne).

Obwodnica Pradeł: kontynuacja obwodnicy Kroczyc, Szczekocin, Goleniowa, Poręby i Zawiercia w ciągu DK 78. Poprowadzona po nowym śladzie jako droga główna ruchu przyspieszonego o długości ponad 2 km i przekroju jednojezdniowym, złożonym z dwóch pasów. Będzie zaprojektowana jako północne obejście miejscowości Pradła, a jej ślad pobiegnie głównie polami. Konstrukcja dostosowana będzie do przenoszenia obciążenia 11,5 ton/oś. Będzie oświetlenie, stosowne oznakowanie, bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe i ogrodzenie oraz urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe, zbiorniki retencyjne.

Podobne parametry będzie posiadać obwodnica Szczekocin i Goleniowa. Również ona poprowadzona zostanie po nowym śladzie, o długości ponad 13 km, jako droga główna ruchu przyspieszonego. Będzie jedna jezdnia od dwóch pasach ruchu, zaprojektowana jako północne obejście miejscowości Grabiec, Bonowice, Szczekociny i Goleniowy. Poprowadzi przez niezurbanizowany teren – również tutaj głównie znajdują się pola uprawne.

Dla przedsięwzięcia „Budowa drogi krajowej nr 78 Siewierz-Szczekociny z obwodnicami miejscowości Poręba i Zawiercie, Kroczyce i Pradła oraz Szczekociny” została wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

W ciągu trzech lat wykonane mają być badania archeologiczne, Koncepcja programowa, projekt budowlany i wykonawczy. Całość ma być gotowa do roku 2025.

źródło/graf. GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content