play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Gdzie i jak należy montować panele fotowoltaiczne?

today30 września 2021

Background

Coraz więcej osób oraz firm, instytucji, urzędów decyduje się na wprowadzenie różnego typu rozwiązań proekologicznych, dzięki którym będzie można sprawić, że środowisko naturalne oraz nasze najbliższe otoczenie będzie w dużo lepszej kondycji. Również plusem wynikającym na przykład z montażu paneli fotowoltaicznych jest to, że będziemy posiadać darmową energię ze słońca, będziemy jednocześnie mogli znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie (do opłat podstawowych). Popularność fotowoltaiki wynika głównie z faktu, że jej potencjał jest po prostu ogromny.

Panele fotowoltaiczne są jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań instalacyjnych, zarówno w nowych domach, nowym budownictwie, jak również w obiektach, które są już użytkowane, ale na przykład przechodzą kompleksowe remonty czy termomodernizację. Osoby, które są odpowiedzialne za stan techniczny obiektu lub inwestorzy indywidualni doskonale rozumieją, jak ważne jest to, że bez żadnego problemu można zwiększyć ekologiczność domu, a tym samym koszty stałe jego utrzymania.

Nie można bowiem ukryć, że koszty energii elektrycznej, jak również koszty ogrzewania (klimatyzacja, gaz, pompa ciepła, promienniki podczerwieni, panele podczerwone) w dużej mierze zależą właśnie od tego, ile płacimy za energię elektryczną. Pozostałe kwestie decydujące to na przykład kompleksowość izolacji czy jakość stolarki budowlanej. Jeżeli wszystko do siebie odpowiednio dopasujemy, nasze rachunki za prąd i nie tylko po prostu będą o wiele mniejsze.

Potencjał paneli fotowoltaicznych, jak i całej instalacji jest po prostu bardzo duży. Kluczowe jest jednak to, aby dopasować rodzaj paneli do specyfikacji obiektu, a przede wszystkim również zapotrzebowania rocznego na energię elektryczną. Warto o tym poczytać na stronie internetowej https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Chcąc mieć na swoim dachu bądź na swoim podwórku panele fotowoltaiczne najpierw musimy wybrać interesującą nas ofertę. Warto porównać ze sobą kilka ofert, porozmawiać ze specjalistami, określić roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną i odpowiedzieć sobie na pytanie – jakiego rodzaju sprzęt RTV i AGD, a także źródło ogrzewania planujemy. Instalacja będzie musiała być większa, gdy planujemy klimatyzację, pompę ciepła, panele podczerwone.

Drugim etapem jest oczywiście prawidłowy montaż. Ze względu na specyfikację techniczną budynku, jak również miejsce do montażu dopuszcza się montaż instalacji na dachu domu lub na gruncie, np. w ogrodzie. W obu przypadkach muszą być zachowane odpowiednie standardy dotyczące nasłonecznienia. Brak przeszkód naturalnych (drzewa), jak i sztucznych (budynki, słupy reklamowe, banery) sprawi, że instalacja będzie miała większą skuteczność.

Montaż powinien odbywać się na podłożu, które jest stabilne i szczelne (w przypadku dachu). Służą do tego dedykowane konstrukcje, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego ustawienia, jak również zapobieganie przewróceniu się paneli lub ich zsunięcia się z dachu). Więcej informacji o prawidłowym montażu i ustawieniu paneli znajdziemy na stronie https://hymon.pl/jaki-powinien-byc-kat-nachylenia-dachu-pod-panele-fotowoltaiczne/ .

Potencjał paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne można bez problemu montować praktycznie we wszystkich obiektach, nowych i już użytkowanych, które na przykład przechodzą termomodernizację. To niezwykle duży plus, że praktycznie nie ma przeszkód, aby taką instalację montować na dachu lub na gruncie, jeżeli dysponujemy odpowiednim placem.

Panele fotowoltaiczne można montować w:

– domach jednorodzinnych,
– segmentach, osiedlach domów,
– apartamentowcach,
– obiektach biurowych,
– centrach handlowych, magazynach, punktach usługowych,
– urzędach,
– obiektach sportowych, uczelniach, szkołach.

Montaż zalecany jest tam, gdzie zachodzi konieczność zwiększenia komfortu mieszkania, zapewnienia sprawnego działania instalacji grzewczych, osiągnięcia wybranego komfortu cieplnego, jak również zmniejszenia rachunków za prąd. Decydując się na zastosowanie paneli fotowoltaicznych możemy przede wszystkim liczyć na to, że rachunki będą mniejsze (będziemy płacić wyłącznie opłaty stałe), dodatkowo uniezależnimy się od publicznego dostawcy, uodpornimy się na zmieniające się ceny prądu. Jest to tym bardziej ważne, gdy prąd jest właśnie wykorzystywany nie tylko do zasilania sprzętu w gospodarstwie domowym, ale również pieca, paneli podczerwonych, klimatyzatorów.

Materiał we współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content