play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Gdzie na szczepienia? Ministerstwo przygotowało mapę

today5 stycznia 2021

Background

Na początek lekarze i personel medyczny, po nich nauczyciele i służby mundurowe oraz seniorzy a na koniec wszyscy chętni. Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie publikuje wykaz miejsc gdzie będzie się można zaszczepić przeciw koronawirusowi.

„Szczepimy się przeciwko COVID-19! Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień (m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny). Proces szczepień – zgodnie z programem – będzie realizowany etapami”, czytamy na rządowych stronach.

Gdzie na szczepienia? Lokalizator na stronie

By ułatwić chętnym dojście do punktu szczepień, ministerstwo na swojej stroni internetowej publikuje mapę Polski z aktualnymi miejscami gdzie można wykonać zabieg. Jest także lista wszystkich miejsc.

Pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

Na Śląsku wyznaczono 671 miejsc, gdzie będzie można się zaszczepić.

Proces etapami

Proces szczepień – zgodnie z programem – jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Po nich, szczepionkę będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu, etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

Dalej seniorzy

W drugim etapie szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Poza nimi, także pracownicy narażeni na kontakt z innymi – w tym dostawcy gazu, prądu i wody, transportowcy, kierowcy autobusów miejskich i funkcjonariusze służb celno-skarbowych.

Trzeci etap dla chętnych

Na koniec, zaplanowano szczepienia przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content