play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Siemianowice Śląskie

Gigantyczny mural w Siemianowicach Śląskich! Przedstawia bohaterów Powstania Śląskiego

today16 czerwca 2021

Background

Mural Powstańczy został oficjalnie zaprezentowany mieszkańcom Siemianowic Śląskich. Liczące blisko pół kilometra kwadratowego graffiti przedstawia bohaterów III Powstania Śląskiego. Gigantyczne malowidło można oglądać na murze spółki Rosomak przy ulicy Powstańców 1/18.

Ma blisko pół kilometra kwadratowego. Gigantyczny mural powstańczy został odsłonięty w Siemianowicach Śląskich. Jego autor – Wojciech Walczak pracował nad nim prawie 7 tygodni – i to 6 dni w tygodniu po 12 godzin.

-Mural jest dosyć skomplikowany względem swojej struktury. Nie jest to równa ściana, tylko biegnie w kilka stron. Górny poziom z większymi postaciami, jest tutaj też efekt trójwymiarowy, no i pewna ciekawostka. Rosomaki, na tym muralu w nocy będą się wyświetlały pod wpływem promieniowania UV – mówi autor muralu powstańczego.

Stworzenie muralu było wspólną inicjatywą spółki Rosomak S.A. oraz Fundacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W założeniach inicjatorów projektu, obraz ma być hołdem dla lokalnej społeczności, która bohatersko walczyła w powstaniach śląskich

-Jest to inicjatywa naszych pracowników, którzy sami przyszli z gotowym pomysłem. Zbiegło się to ze zmianami w naszej spółce. Został rozebrany potężny budynek i zostaliśmy z murem. Jak się okazało, idealnym do tego typu aktywności artystycznej – mówi Bartłomiej Smoczyński, prezes Rosomak S.A.

Tablica oraz mural znajdują się na murze budynku spółki Rosomak i upamiętniają bohaterów Powstań Śląskich, m.in. tych, którzy urodzili się lub mieszkali w Siemianowicach Śląskich – Wojciecha Korfantego czy płk. Jana Emila Stanka.

Fot: UM Siemianowice Śląskie

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content