play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Gliwiccy kardiolodzy wdrażają zabiegi ablacji ratujące chorych z arytmią serca

today23 stycznia 2021

Background

Na listę zabiegów kardiologicznych wykonywanych w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, wpisana została ablacja – małoinwazyjny zabieg, którego celem jest zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca odpowiedzialnego za powstawanie arytmii.

– To krok milowy i na pewno bardzo ważne udogodnienie dla chorych – podkreślają gliwiccy specjaliści.

Ablacja daje szansę na pełne wyleczenie w przypadku pacjentów zmagających się z migotaniem przedsionków, a także innymi nadkomorowymi i komorowymi arytmiami. Tacy chorzy odczuwają np. duszności, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, może też dochodzić do zasłabnięć i omdleń towarzyszących napadom arytmii.

Pacjentów z zaburzeniami rytmu serca przybywa. Chorują zarówno seniorzy jak i ludzie młodzi, aktywni.

– Szacuje się, że w Polsce problem ten może dotyczyć nawet co dziesiątej osoby po 65 roku życia. Dodatkowo, tacy pacjenci nie powinni długo czekać na zabieg finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, gdyż migotanie przedsionków może mieć charakter postępujący i stanowić zagrożenie, tłumaczy dr n. med. Tadeusz Zębik, ordynator kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach

Jedną z pierwszych osób poddanych zabiegowi w gliwickim szpitalu był pacjent, który przez cały czas trwania medycznej procedury… rozmawiał z zespołem operacyjnym.

– Stosujemy znieczulenie miejscowe, jesteśmy w kontakcie z chorym, tłumaczymy, co w danym momencie robimy, pytamy, czy coś odczuwa, podajemy środki przeciwbólowe. Pozwala to maksymalnie bezpiecznie wykonać zabieg, podsumowuje dr Zębik.

W styczniu i w lutym br. w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach lekarze planują przeprowadzenie kilkunastu ablacji.

źródło/foto: Szpital Miejski nr 4 Gliwice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content