play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Był Cmentarz Tryński, będzie park

today17 lutego 2020

Background

Był Cmentarz Tryński, będzie park. Gliwiccy radni zdecydowali się odpowiedzieć na głosy mieszkańców w sprawie udostępnienia tej przestrzeni w celach parkowych. Na terenie parku stanie tablica upamiętniająca dawny cmentarz i spoczywające tam ofiary masowych mordów z 1945 r.

Decyzja o zamknięciu dawnego cmentarza Tryńskiego zapadła podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Gliwiccy radni w konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który zaopiniował ją pozytywnie odpowiedzieli w ten sposób na prośby mieszkańców. Szczątki spoczywające na tym terenie zostaną ekshumowane na cmentarz Centralny.

Uwaga! Osoby, które są zainteresowane ewentualnym przeniesieniem szczątków swoich bliskich zmarłych z cmentarza Tryńskiego do indywidualnych grobów na cmentarzu Centralnym powinny niezwłocznie skontaktować się z zarządem cmentarzy przy ul. Kozielskiej 120 (tel. 32/335-04-63).

Powstały również plany zagospodarowania tej przestrzeni. W przyszłości istniejąca zieleń zostanie uporządkowana i odnowiona, na odrestaurowanych alejkach staną ławki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace powinny ruszyć w marcu.

 

źródło: gliwice.eu
Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content