play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Kolejni oszukani przy transakcjach na OLX!

today21 lipca 2021

Background

Pomimo licznych ostrzeżeń kolejne osoby padają ofiarą oszustw na portalach ogłoszeniowych. Przedwczoraj do gliwickich śledczych zgłosiło się trzech pokrzywdzonych. Od początku miesiąca oszuści wzbogacili się już o 20 tysięcy złotych.

W niedzielę, 19 lipca, do gliwickich śledczych zgłosiło się trzech pokrzywdzonych, którzy robili zakupy na popularnym portalu ogłoszeniowym OLX.

Wyłudzono ich dane z kart płatniczych. Jeden z pokrzywdzonych stracił aż 10 tysięcy złotych.

Zasada złodziei jest dosyć prosta. Sprzedający otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania, do usług bankowości elektronicznej.

– Klikając w taki nadesłany link, najczęściej jesteśmy przekierowywani do bardzo łudząco podobnego do oryginalnej strony. Miejsca, gdzie sprzedający są już proszeni o podanie, na przykład numeru swojej karty płatniczej, datę jej ważności i tego krótkiego trzycyfrowego numeru, który umożliwia pobór z karty gotówki. Dzięki temu przestępcy mogą nam, kolokwialnie mówiąc, wyczyścić konto – przestrzega Adam Jachimczak, ze śląskiej policji.

Policja przypomina, że powinniśmy bezwzględnie uważać na dane naszego konta i karty płatniczej. Natomiast warto również zweryfikować wiadomość pod kątem poprawności językowej. Należy zwrócić uwagę, czy podana informacja nie zawiera literówek lub błędów ortograficznych.

 

Fot: Facebook/OLX Polska

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content